Top Channel/ Luftë e re në Lndjen e Mesme. Irani sulmon Izraelin. Lëshohen dhjetëra dronë
13/04/2024 23:25

Mbrëmjen e së shtunës Irani nisi sulmin hakmarrës ndaj Izraelit, duke lëshuar dhjetëra dronë në drejtim të tij. Lajmi konfirmohet nga midat ndërkombëtare, sipas të cilave, dronët e nisur nga Irani janë fiksuar prej satelitëve dhe do të duhet të paktën 5 apo 6 orë që ato të mbërrijnë në Izrael. Sulmi i Iranit është përgjigje ndaj sulmit izraelit në ambasadën e Iranit në Damask. Në një deklaratë televizive edhe zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari konfirmoi se nga territori i Iranit ishin lëshuar dhjetëra dronë. "Ne po punojmë në bashkëpunim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë në rajon për t'i kapur ato," tha Ai Si pasojë e këtij sulmi dy avionë që u ngritën nga Tajlanda me destinacion Tel Avivi u kthyen në aeroportin e tyre të nisjes pikërisht në momentin që filloi sulmi iranian kundër Izraelit. Këtë e kanë raportuar mediat izraelite. Sakaq edhe Autoriteti i Aviacionit Civil të Jordanisë dhe Irakut vendosur të mbyllë përkohësisht hapësirën e tij ajrore. "Sistemet tona të mbrojtjes janë vendosur, ne jemi të përgatitur për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm", tha kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në një deklaratë, pak para se Irani të ndërmerrte veprime konkrete. Ndërkohë edhe presidenti amerikan Joe Biden ndërpreu udhëtimin e tij të fundjavës në Delauer për tu kthyer në Uashington për të diskutuar mbi tensionet në Lindjen e Mesme. Në rast se do sulmohej, ushtria izraelite tha se ishte në gadishmëri të plotë për t'u hakmarrë ndaj Iranit. Pamjet: AFP

Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17
Top News/ Putin ngre pikëpyetje për Zelenskin:Nuk ka legjitimitet politik, nuk janë mbajtur zgjedhje
17/05 17:11
Top Channel/ SHBA, përshpejtohet dëbimi i emigrantëve: Shkurtim kohe, nga vite në muaj!
17/05 15:18
Top Channel/ Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia! Çfarë tha Erdogan
17/05 13:45