Top Channel/ Kreu taliban i sigurisë thotë se rikthehen ekzekutimet e gjymtimet
24/09/2021 22:33

Kreu i vjetër taliban i drejtësisë dhe burgjeve, tha sot se ekzekutimet dhe prerjet e duarve do të rinisin në vend, por ndoshta jo në publik. Norudin Turabi njoftoi rikthimin në versionin e ashpër të drejtësisë islamike por kësaj radhe jo me shfaqje publike të tyre. Gjatë periudhës së parë të regjimit Taliban në Afganistan në vitet 1990, nga Kabuli vinin skena të rënda ekzekutimesh publike në stadiumin e futbollit. Në një intervistë me Associated Press, Turabi refuzoi kritikat per të kaluarën dhe paralajmëroi fuqitë botërore kundër ndërhyrjes në punët e brendshme të Afganistanit. “Të gjithë i kritikonin dënimet në stadiumin e Kabul, por nuk thonin asgjë për ligjet e dënimeve. Asnjë nuk na thotë se cilat ligje duhet të kemi. Ne ndjekim fenë islame dhe bëjmë ligjet tona sipas Kuranit”, tha Turabi. “Prerja e duarve është e nevojshme për sigurinë,” shtoi ai, duke pranuar se kabineti i ri po diskuton nëse dënimet do të kryhen apo jo në publik. Më parë talibanët ekzekutonin vrasësit me një plumb në kokë, me aktin e kryer nga familjarët e viktimës. Këta të fundit kishin si opsion pranimin e “parasë së gjakut” për të lejuar fajtorin të jetonte. Për vjedhësit dënimi ishte prerje dore, ndërsa për grabitësit e udhëtarëve ishte prerja e këmbës. Turabi tha së kësaj radhe gjykatësit, përfshi edhe gra, do të japin vendimin e tyre, por baza e ligjeve do të mbetet libri i shenjtë islam, Kurani.

Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15
Top Channel/ Rrugët kthehen në lumenj, balta gëlltit makinat: dy të zhdukur në Itali nga përmbytjet
25/10 12:15
Top Channel/ Erozioni në Vlorë vazhdon/ Nga plazhi i vjetër në Triport, alarmin e japin banorët
25/10 12:12
Top Channel/ Biden vonon publikimin e dosjes mbi vrasjen e Kenedit, çfarë po mbulohet?!
25/10 12:10