Kosova hedh hapin e madh drejt NATO-s: Lëvizja “e zgjuar” e Prishtinës
09/03/2022 13:59

Në një lëvizje që e con vendin edhe një hap më pranë NATO-s, ekzekutivi i Kosovës vendosi krijimin e grupit ndërinstitucional të punës për anëtarësimin në aleancën-veriatlantike. Në mbledhjen e Qeverisë, kryeministri Albin Kurti sqaroi se objektivi kryesor i këtij grupi do të jetë avancimi i procesit të integrimit në NATO, fuqizimi i pranisë së Kosovës në organizata dhe mekanizma rajonalë dhe ndërkombëtarë të sigurisë, si dhe bashkëpunimi me aleatët strategjikë ndërkombëtarë. Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, Donika Gërvalla, theksoi se anëtarësimi në NATO është çështje urgjente, duke përmendur pushtimin rus në Ukrainë. “Kosova dhe shtetet tjera demokratike pro-perëndimore në rajon po ballafaqohen çdo ditë e më shumë me veprime destabilizuese, të provokuara nga Rusia përmes vartësve të saj. Duke marrë parasysh kontekstin aktual të agresionit të paprecedentë rus ndaj Ukrainës, dhe synimeve për destabilizim dhe minim të të gjitha progreseve euroatlantike e kërcënimit për paqen globale, anëtarësimi i Kosovës në NATO është urgjent si rrallëherë më parë për solidifikimin e arkitekturës së sigurisë në rajon dhe Europë”, ishte komenti i saj. Gërvalla do të jetë vetë kryesuese e këtij grupi, ndërsa anëtarë të tij janë ministri i Mbrojtjes, ministri i Punëve të Brendshme dhe ministrja e Drejtësisë. Përfaqësues do të ketë nga Presidenca, Kryeministria, përfaqësuesi i Kosovës për marrëdhënie me NATO-n, nga Ambasada e Kosovës në Bruksel dhe ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara.

Top Channel/ 4 draftet e Asociacionit, cfarë parashikon propozimi i Kurtit?
09/06 11:43
Top Channel/ Ambasadori amerikan: Kemi probleme thelbësore me Kurtin!
09/06 11:41
Top News – Escobar i raporton Bidenit për Kosovën / Sot në Shtëpinë e Bardhë, priten vendime
09/06 11:38
Top News – Kemi probleme të mëdha me Kurtin/Ambasadori amerikan në Serbi: Nuk e konsiderojmë partner
09/06 11:08
Top News – Modeli kroat për Asociacionin / Ja detajet e ‘draft vizionit’ të Albin Kurtit
09/06 10:55
Top News – SHBA vjen me kërkesat e Serbisë /Kurti ankohet për Escobar dhe Lajçak
09/06 08:00
Top News – Raportet Rama-Kurti në pikën e fundit/ Opozita në Kosovë-Dy liderët nuk ‘flasin’
08/06 20:20
Top Channel/ Reagime për planin “Rama”/ Aleatët e Kurtit e kundërshtojnë. Opozita e Kosovës e pranon
08/06 19:22
Top News – Britania reagon pas propozimit të Ramës/ ‘Kosova duhet t’i dëgjojë këshillat e aleatëve’
08/06 18:37
Top News – Si e priti Kosova draftin e Ramës!/ Kurti në ‘errësirë’, propozimi ndan Prishtinën
08/06 18:33
Top News – Vuçiç, 4 ditë bisedime me serbët / ’Po luftojnë për të drejtat e tyre’
08/06 16:42
Top Channel/ Hiqen telat me gjemba në komunën e Lepostaviqit
08/06 16:16
Top News – Vizioni i Kurtit për Asociacionin / Propozon modelin kroat për minoritetin serb
08/06 16:14
Top Channel/ Ambasadori i Britanisë për Asocacionin: Kosova të dëgjojë këshillën e Shqipërisë
08/06 15:43
Top Channel/ Kërcënimi me sanksione! Debat në Kosovë! Opozita kundërshton kokëfortësinë e Kurtit
08/06 15:36
Top Channel/ Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës mirëpret draftin e propozuar nga Rama për Asocacionin
08/06 15:28
Top Channel/ Rama plan për Kosovën, Mimoza Kusari-Lila: S’kemi nevojë për një shpëtimtar
08/06 15:26
Top Channel/ Sanksione ndaj Kurtit?/ Sot në kuvendin e Kosovës priten debate
08/06 12:32
Top News – ‘Të hapim thesin’ për ushtrinë / NATO i kërkon aleatëve të rrisin buxhetet
08/06 12:29
Top Channel/ Senatorët “ultimatum” Kosovës e Serbisë: Ulni tensionet, ose “e mbyllni” me SHBA-në!
08/06 11:57