Top Channel/ Këshilli i Europës fshikullon Greqinë: “Kujdes, po e teproni”!
04/09/2021 14:25

Organizmi më i lartë europian i të drejtave të njeriut i kërkoi parlamentit grek të tërheqë menjëherë disa nene të përfshira në projektligjin për emigracionin, të cilat parashikojnë gjoba të rënda për shoqatat joqeveritare të cilat zhvillojnë operacione të paaprovuara shpëtimi të emigrantëve në det. Komisionerja e të drejtave të njeriut në Këshillin e Europës, Dunja Mijatovic, e bëri të qartë në deklaratën e saj se ndryshimet e propozuara “pengojnë seriozisht e OJQ-ve për të shpëtuar jetë”. Qeveria greke i ka ashpëruar kontrollet kufitare që prej marrjes së pushtetit dy vjet më parë dhe ka premtuar masa shtesë akoma më të forta si përgjigje ndaj krizës së Afganistanit. Ajo e zgjati së fundi një mur të sajin kufitar, dhe instaloi një rrjet kamerash sigurie. Sipas legjislacionit të propozuar që po diskutohet në parlament, pjesëtarët e shoqatave bamirëse të përfshira në operacione shpëtimit pa lejen e rojeve bregdetare mund të gjobiten me 1.000 euro ose dhe më shumë, e c`është më e keqja, rrezikojnë edhe deri në një muaj burg. Drafti synon gjithashtu thjeshtësimin dhe përshpejtimin e procedurave te deportimit. Mijatovic tha se “organizatat qytetare kanë një rol kyc në mbrojtjen e të drejtave të refugjatëve, azilëkërkuesve dhe emigrantëve, dhe bëjnë një punë shumë të rëndësishme sa i takon dokumentimit të shkeljeve të të drejtave të njeriut, përfshirë kthimin mbrapsht te emigrantëve të rrezikuar në mes të detit, sic raportohet të ketë ndodhur në disa raste me Greqinë, edhe pse Athina zyrtare e mohon.

Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19
Top News – Ikën Wagner, avancon Ukraina / Kievi ka rimarrë një pjesë të Bakhmutit
05/06 14:18