Top Channel/”Janë spiunë”, Polonia dëbon 45 diplomatë rusë-Moska paralajmëron hakmarrje!
23/03/2022 11:58

Shërbimi polak i inteligjencës i kërkoi Ministrisë së Jashtme në Varshavë që të dëbojë dhjetëra diplomatë rusë, për disa prej të cilëve pretendon se punojnë për shërbimet sekrete të Moskës, por maskohen me aktivitetin diplomatik."Agjencia e Sigurisë së Brendshme (ABW) ka hartuar një listë me 45 persona që punojnë në Poloni gjoja si diplomatë," u tha gazetarëve një zëdhënës i kësaj agjencie, Stanislaw Zaryn.“Materialet që kemi arritur të grumbullojnë provojnë qartë se aktivitetet e oficerëve të identifikuar dhe personave që bashkëpunojnë me ta shërbejnë për zbatimin e aktiviteteve të inteligjencës ruse, të cilat synojnë të godasin stabilitetin e Republikës së Polonisë dhe partnerëve të saj në arenën ndërkombëtare si dhe përbëjnë një kërcënim për interesat dhe sigurinë e vendit”, thuhet më tej në një deklaratë të këtij organizmi. Një zëdhënës i qeverisë tha se ambasadori rus ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme dhe se vendimet për hapat e mëtejshëm do të shpallen pas takimit. Reagimi i Moskës ishte i menjehershem. Ministria e Jashtme e Rusisë paralajmëroi se do të hakmerret nëse diplomatët e saj dëbohen nga Polonia, por ende nuk ka sqaruar se cfare hapash mendon të marrë.

Top News- Finlanda e Suedia përgatiten për sulm!/Frikë nga Rusia, qytetarët mbledhin ushqime e ilaçe
04/07 17:21
Top News – Tragjedia në Itali, 19 të zhdukur / Të mbijetuarit kërkohen me dronë termalë
04/07 17:19
Top Channel/ Çmendet inflacioni në Turqi, arrin 78.6%: më i larti në dekada!
04/07 15:15
Top News – Çmendet inflacioni në Turqi / Arrin në nivel rekord për dy dekadat e fundit
04/07 15:12
Top Channel/ Thatësira nxjerr zbuluar Mafian: Thahet liqeni, dalin trupat e të vrarëve!
04/07 15:08
Top News – Sporti përqafon Ukrainën/ Presidenti i IOC, Thomas Bach takon volodymyr zelensky
04/07 15:03
Top News – 60 plumba kundër të riut / SHBA, një tjetër video shokuese, policia vret afroamerikanin
04/07 14:53
Top Channel/ Shpëtohet me helikopter ekuipazhi i anijes që mbytej, “pllakos” stuhia e rërës!
04/07 14:53
Top News – Zbulohet zambaku gjigant i ujit / I fshehur prej 177 vitesh, entuziazmohen shkencëtarët
04/07 14:43
Top Channel/ Finlanda në krah të shqiptarëve: “Kosovës i hiqen vizat në vjeshtë”!
04/07 14:31
Top News-Qielli errrësohet, nuk merret frymë/Nën ‘sulm’ nga stuhitë e rërës, mijëra njerëz në spital
04/07 14:23
Top News – Amerika feston ditën e Pavarësisë / 2 apo 4 korriku…! Historia e festës më të madhe
04/07 12:32
Top News – Danimarka në shok, tre të vrarë / Sulmi nuk ishte terrorist, autori veproi i vetëm
04/07 12:30
Top Channel/ Ukraina tërhiqet nga Lisiçansku, Zelensky: “Do e rimarrim territorin e humbur”!
04/07 12:20
Top News – Turqia ‘arreston’ anijen Ruse / Kishte grabitur grurin ukrainas, Kievi kërkoi ndalimin
04/07 12:20
Top Channel/ Plazh në kohë lufte, banorët e Kievit nuk heqin dorë nga pushimet!
04/07 12:19
Top News – Përgatitje për një dimër të ftohtë / Gjermania merr masa, apele për kursim energjie
04/07 12:12
Top Channel/Propozimi francez, Pendarovski: Kompromis kalimtar, as dështim e as triumf historik!
04/07 12:09
Top Channel/ Ja ku nisi përsëri:Biontech dhe Pfizer marrin miliarda euro porosi nga SHBA për vaksina
04/07 12:07
Top News – Bashkë për rindërtimin e Ukrainës! / Liderët e dhjetëra vendeve mblidhen në Lugano
04/07 12:07