Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06/2021 21:38

Anëtarët e një familjeje palestineze qëndrojnë pranë zotërimeve të tyre teksa buldozerët e ushtrisë izraelite shkatërrojnë shtëpinë e tyre të vendosur në të ashtuquajturën “Zona C” ku Izraeli nuk lejon ndërtime e planifikime pa lejen e tij, në zonën e pushtuar të Bregut Perëndimor Halhoull, në veri të Hebron. Bulldozerët izraelitë vazhdimisht kanë shkatërruar shtëpi e struktura banimi në komunitetet beduine të Hebron, me pretekstin e “mungesës së lejeve të ndërtimit”. Zona C strehon aktualisht 300,000 palestinezë, duke përfshirë komunitete barinjsh e beduinësh, disa prej të cilave jetojnë në tenda, rulota apo banesa të improvizuara. Sipas akordit të 1995 në Oslo mes Izraelit dhe Autoritetit Palestinez, Bregu Perëndimor dhe Jeruzalemi lindor janë ndarë në tre zona, A, B, e C. Ligji ndërkombëtar i konsideron Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor si territore të pushtuara, dhe të gjitha kolonitë e reja izraelite te banimit, si të jashtëligjshme.

Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22
Top Channel/ Ekspertët në SHBA:Varianti Delta, ndër sëmundjet më ngjitëse që njeh shkenca!
24/07 15:13