Top Channel/ Izraeli ia doli, është shumë pranë imunitetit të tufës
14/04/2021 15:56

Mjekët izraelitë besojnë se vendi mund të jetë shumë pranë imunitetit të tufës. Një gjë e tillë është llogaritur të ndodhë kur një pjesë e mjaftueshme e popullatës ka mbrojtje kundër infektimit dhe frenon kësisoj përhapjen e tij. Mendohet se pragu për arritjen e imunitetit kolektiv është të paktën 65 deri në 70%, thotë BBC, megjithatë shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar janë më të kujdesshëm. Dr Sarah Pitt, virologe në Universitetin e Brighton, kërkon të behet shumë kujdes me përllogaritjet se kur arrihet imuniteti i tufës, dicka që sipas saj do të jetë shumë e ë vështirë edhe me procesin e vaksinimit. “ Duhet të presim edhe ca e të shohim nëse rastet në Izrael do të vazhdojnë të bien, dhe të qëndrojnë paskësaj në nivele të ulëta”, shprehet ajo. Në shtetin hebre është vaksinuar deri tani më shumë se gjysma e popullatës, apo 5.3 milionë banorë. Gati 830 mijë vetë kanë rezultuar pozitivë në të shkuarën në testet e koronavirusit, e kjo nënkupton se duhet të kenë fituar një lloj imuniteti natyral. Sipas profesorit Eyal Leshem, drejtor i njërit prej spitaleve më të mëdha në Izrael, Sheba Medical Center, imuniteti kolektiv është i vetmi shpjegim për rënien e rasteve të reja në vend edhe pas lehtësimit të ndjeshëm të masave kufizuese.

Top News – ‘Dita e Zemëratës’ në Palestinë/ Përgjaken edhe protestat e solidarizimit me gazën
18/05 22:14
Top News – Mesdheu ‘gllabëron’ emigrantët/ Mbi 50 të humbur në brigjet e Tunizisë, shpëtohen 33
18/05 21:49
Top Channel/ Palestinezë hapin zjarr ndaj ushtarëve izraelitë në protestën e Bregut Perëndimor
18/05 21:16
Top Channel/ Palestinezët përleshen me forcat izraelite gjatë demonstratës në postbllokun e Nablus
18/05 21:15
Top Channel/ Hungaria dënon qëndrimet ‘e njëanshme’ të BE për sulmet izraelite mbi Gaza – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Ushtria ndalon mijëra emigrantë që hyjnë në territorin spanjoll Ceuta – Pa koment
18/05 21:14
Top Channel/ Palestinezët shikojnë bombën e pashpërthyer të avionit izraelit në Gaza – Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Forcat izraelite shpërndajnë protestuesit me granata shurdhuese në Jeruzalem– Pa koment
18/05 21:13
Top Channel/ Iranianët në protesta solidarizimi me popullin palestinez – Pa koment
18/05 21:12
Top Channel/ Funerali të riut palestinez të vrarë nga zjarri izraelit në Bregun Perëndimor–Pa koment
18/05 21:11
Top News – Ringjallet Kështjella e Versajës/ ’Monet’ kthehet pas ‘pushimeve të detyruara’ në kinë
18/05 19:59
Top News – Gjukanoviç, shefit të NATO-s/ Mali i zi duhet ta rrisë pjesëmarrjen në KFOR
18/05 19:57
Top News – Presidenti çek, ndjesë Vuçiçit/ Ndihet fajtor për bombardimin e ish-Jugosllavisë
18/05 19:31
Top News – Grataçela kineze, pranë shembjes/ Lëkundet kulla 300 metra e lartë, evakuohet në panik
18/05 19:30
Top Channel/ “Të na falni”, presidenti çek i kërkon ndjesë Serbisë për bombardimet e Nato-s në 1999!
18/05 17:06
Top News – ‘Vetëm ti më ke mbetur’/ Gaza, babai i rrënuar shtrëngon foshnjën e plagosur
18/05 16:59
Top News – ‘Godet’ sifilizi…/ Rritje alarmante e rasteve në Australi
18/05 16:11
Top News – Dasëm mes yjesh…/ Ariana Grande martohet në fshehtësi
18/05 16:11
Top News – Ceuta nën sulm/ Turma emigrantësh ‘mësyjnë’ enklavën spanjolle
18/05 16:10
Top News – Izraeli luftë në dy fronte/ ’SHI’ raketash në Liban kundër hezbollahut
18/05 15:31