Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10/2021 16:05

Italia ka vendosur t`i shtyjë deri në 15 dhjetor masat e marra në lidhje me udhëtimet nga Shqipëria që përfshijnë detyrimin për të paraqitur certifikatën e imunizimit anti-Covid me një vaksinë të miratuar nga Agjensia Europiane e Ilaceve, EMA; Vaksinat që njihen nga shteti italian janë: Pfizer Biotech, Moderna, AstraZeneca dhe Jonhson & Johnson. Masat përfshijnë dhe një dëshmi të testit molekular PCR, të kryer 72 orë para nisjes.Vendimi ishte marrë pasi Shqipëria, ashtu si dhe Maqedonia e Veriut, klasifikoheshin në listën D për rrezikun e virusit. Gjermania një ditë më parë e hoqi Kosovën nga lista e vendeve të rrezikuara; shtetasit e saj që udhëtojnë drejt këtij vendi nuk do të kenë më nevojë për teste dhe karantinim. Teste duhet të kenë vetëm udhtëraët me avion që nuk janë vaksinuar apo shëruar nga Covid-19 në gjashtë muajt e fundit. Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia vazhdojnë te mbeten në këtë listë për shkak të shifrave më të larta të infektimeve me virusin Corona. Udhëtarët nga këto vende duhet të kenë një test me vete(nëse nuk janë vaksinuar apo shëruar nga Covid-19 në gjashtë muajt e fundit), e ata që nuk janë vaksinuar apo shëruar duhet të hyjne edhe në karantinë 10-ditore në Gjermani. Karantinimi mund të shkurtohet pas pesë ditësh nëse bëhet një test dhe rezutlati i testit është negativ.

Top Channel/ Gjashtë kratere hapen në vullkanin e La Palma, llava mbulon zona të reja
29/11 21:25
Top Channel/ Ish-lideri i Gjeorgjisë Sakashvili, thotë në gjyq se është torturuar në burg
29/11 21:25
Top Channel/ Parlamenti suedez zgjedh Andersson për herë të dytë si kryeministrie
29/11 21:24
Top Channel/ Maduro i Venezuelës dënon raportin e monitoruesve evropianë të zgjedhjeve
29/11 21:23
Top News- NATO kërcënon hapur / Thirrje Putinit të mos pushtojë Ukrainën
29/11 20:52
Top channel/ Operacione shqiptaro-angleze/ Londër, Çuçi takon ministren e brendshme britanike
29/11 19:58
Top News- Ka alarmuar botën/Cilat janë simptomat e variantit Omicron
29/11 18:52
Top Channel/ Erërat e forta shkatërruan gjithçka/ Pamje të frikshme nga Turqia, shënohen 4 viktima
29/11 18:22
Top News – I gjithë qyteti në alarm / Stuhia e shiut, shkatërrime të mëdha në Stamboll
29/11 17:59
Top News-Bashkëshorti polak i vrau djalin/Gruaja shqiptare flet për herë të parë
29/11 17:02
Top News – Mbretëresha ‘rrëzohet’ nga froni / Princi Çarls në Barbados, republika më e re në botë
29/11 14:35
Top News – Charter me drogë nga Amerika Latine/ Trafikantët, taktika e re me destinacion Evropën
29/11 14:34
Top News – Gjyqi i 400 mafiozëve… / Skena nga ‘Padrinoja’, në maxi-procesin në Itali
29/11 14:23
Top News – Një hap larg luftës bërthamore / Rusia përballë Perëndimit, paralajmërimi i admiralit
29/11 14:20
Top News – Kur fati të troket në derë… / Pensionistja fiton lotarinë për herë të 3-të në 3 vite
29/11 14:12
Top News-Ushtari besnik i Toto Rina/ Itali, gjendet i vdekur në shinat e trenit
29/11 13:51
Top Channel/ Festa për mjamunët në Tajlandë! Organizohet nga viti 1980, u shtrohet banket me fruta
29/11 13:13
Top News-Për të tretën herë me vendim dëbimi/Shqiptari me precedentë, nuk heq dorë nga krimi!
29/11 13:00
Top Channel/ Kërkonte me ngulm të shkonte tek i fejuari në Britani, mbytet në gomonen me emigrantë
29/11 12:59
Top News – Humb jetën fëmija 5 vjeç / Po bënin video për TikTok, gjetën armën në garazh
29/11 12:49