Top Channel/ Ish-lideri i Gjeorgjisë Sakashvili, thotë në gjyq se është torturuar në burg
29/11/2021 21:25

Lideri i burgosur i opozitës së Gjeorgjisë dhe ish-presidenti Mikail Sakashvili, denoncoi sot atë që quante "persekutim politik" në gjyqin për abuzim me detyrëm. Sot ishte paraqitja e tij e parë publike në seancë, që prej arrestimit më 1 tetor, pas kthimit nga ekzili. Ish-presidenti i Gjeorgjisë nga viti 2004 deri në 2013, kishte refuzuar ushqimin për 50 ditë për të protestuar kundër persekutimit. "Të gjithë e dinë se unë nuk duhet të jem në burg pasi akuzat kundër meje janë të sajuara dhe të motivuara politikisht”, tha Sakashvili nga kutia e xhamtë e gjyqit në Tbilisi. Gjatë fjalimit emocional, ai nisi të flasë në gjuhën angleze, sipas tij “për partnerët ndërkombëtarë”. "Jam torturuar dhe trajtuar në mënyrë çnjerëzore, jam rrahur e jam turpëruar gjatë qëndrimit në burg" tha Sakashvili. Ai shtoi se ka humbur 20 kilogramë gjatë grevës së urisë teksa sot në seancë 53 vjeçari dukej i zbehtë. Ai shtoi se pranonte gabimet që kishte bërë gjatë kohës në pushtet. "Kam bërë shumë gabime dhe pendohem më shumë që nuk ngritëm një gjyqësor të pavarur. “Kërkoj ndjesë për të gjithë ata që kanë vuajtur si pasojë e kësaj”. Ndërkohë më shumë se 1,000 mbështetës të Saakashvili ishin mbledhur jashtë gjykatës, duke valëvitur flamurë gjeorgjianë e të BE.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40