Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10/2021 15:22

Të dhënat e Eurostat tregojnë se Shqipëria është vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë. Vetëm 3 të tilla në 100.000 banorë, këtë tregon harta e publikuar këtë muaj por që i referohet shifrave të 2019-tës, të cilat nxjerrin nga ana tjetër si më problematiket në këtë drejtim Belgjikën dhe Spanjën, secila me 140 grabitjë për 100 mijë banorë . Eurostat i referohet në këtë klasifikim të tij grabitjeve të dhunshme, gjatë të cilave përdoret forcë fizike apo kërcënimi i armës. Lista tregon se dhe Anglia e Portugalia renditen lart kur vjën fjala tek një fenomen i tille, e cudia është dhe se vende si Suedia apo Luksemburgu rezultojnë me një nivel shqetësues grabitjesh. Në Islandë, Norvegji dhe Europën Lindore nga ana tjetër, episode të tilla duket janë më të pakta. Grabitja më e fundit që tronditi opinionin publik në Shqipëri ishte ajo e biznesmenit Nazmi Çangu, i cili dhe u dhunua nga hajdutët. Cangu deklaroi se kishte pasur në banesë 100 mijë euro kesh. Policia dyshon se grabitësit kanë pasur informacion për shumën e madhe të parave që ai mbante në shtëpi, e për këtë dhe e kanë shenjestruar.

Top News- Afër një lufte botërore?! Biden paralajmëron Putin nëse tenton të hyjë në Ukrainë
04/12 12:04
Top Channel/Greqia ndryshon rregullat e hyrjes në vend, si preken shqiptarët!
04/12 12:01
Top Channel/SHBA “tradhëtohet” nga aleati: telefonët e DASH hakerohen nga pajisja izraelite
04/12 11:42
Top News- Mediet amerikane japin alarmin, 175 mijë trupa ruse mund të pushtojnë Ukrainën
04/12 11:34
Top News- Covid 19 infektojnë edhe kafshët, rezultojnë pozitivë 2 hipopoptamë
04/12 11:30
Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04