Top Channel/ Gjermania konfirmon: “Kriminelë mes fluturimeve nga Kabuli”!
04/09/2021 14:26

Ministri i brendshem gjerman, Horst Seehofer konfirmoi se nga misionet e shpëtimit ushtarak nga Kabuli kanë mundur të hyjne në Gjermani edhe persona të regjistruar nga policia afgane si kriminelë. Me avionët e Bundeswehrit nga Afganistani duhet të shkonin drejt vendit tw fuqishwm europianw, krahas gjermanëve që punonin atje, edhe ish-punonjës lokalë, gazetarë, aktiviste e aktivistë të shoqërisë civile, si edhe ata që do të merreshin nën mbrojtje pas ardhjes në pushtet të talibanëve. Por Minisria Federale e Punëve të Brendshme bëri të ditur, se përmes kësaj rruge kanë arritur të shkojne në Gjermani edhe persona që për autoritetet e sigurisë klasifikohen si „me relevancë për sigurinë". Deri nw këtë moment janë identifikuar 20 raste, „që për shkak se nuk u verifikuan në Kabul po verifkohen tani në Gjermani", tha Seehofer. Mes këtyre rasteve penale ka edhe përdhunues të dënuar. Në disa raste të tjera bëhet fjalë për falsifikim dokumentesh. Katër prej atyre që janë marrë me aksionin e shpëtimit kanë qenë në Gjermani para disa vitesh dhe janë dëbuar. Me aksionin e shpëtimit në Gjermani hyne 4587 vetë, mes tyre 3849 afganë dhe 403 gjermanë.

Top Channel/ Roja bregdetare shpëton emigrantët në Egje, Greqia fajëson Turqinë për të mbyturit
26/10 21:50
Top Channel/ Sudanezët pro qeverisë civile protestojnë kundër grushtit ushtarak
26/10 21:49
Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10 21:48
Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10 21:47
Top News- Pandemia gjunjëzon Europën / Kontinenti më shumë se 1.6 milion të infektuar cdo javë
26/10 21:01
Top News- Deklarata e kryeministrit europian / Paralajmëron nisjen e Luftës së Tretë Botërore
26/10 19:56
Top Channel/ Kryeparlamentarja me shkollë nate në krye të parlamentit në Gjermani
26/10 19:55
Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10 19:25
Top Channel/ Mbytet gomonia në Greqi, vdesin 4 fëmijë emigrantë!
26/10 17:26
Top News- Po nxit përplasje në Bosnjë / SHBA presion Vuçiç: Të mbështesim për aq kohë sa…
26/10 17:17
Top Channel/ Mafia e limonadave: E pabesueshme, kontrabanda që po “bën namin” në Portugali!
26/10 16:04
Top News-Trafik droge përmes instagramit/Shqiptari nga Londra, biznes me miliarda paund
26/10 16:03
Top News- Prapaskenat e vendimit të Erdogan/Pse u tërhoq nga dëbimi i diplmatëve të huaj
26/10 15:45
Top News – ‘Nuk kemi zgjedhje tjetër’ / Afganët shesin vajzat ndërsa uria ‘kafshon’
26/10 15:38
Top News – ‘Kopshti i deteve…’ / Super-jahti i ri që përfshin edhe një serë
26/10 15:36
Top News – Zero emetime karboni… / Premtimi i Australisë, ndotësja më e kritikuar në botë
26/10 14:56
Top News -Rusia paralajmëron SHBA e Britaninë / ’Lojëra të reja lufte’ kundër armikut pranë Krimesë
26/10 14:48
Top News – Martohet me një të zakonshëm… / Princesha e Japonisë ‘sakrifikon’ statusin mbretëror
26/10 14:46
Top News – Kina vaksinon 3 vjeçarët / Rastet po përhapen shpejt, intensifikohet fushata
26/10 14:45
Top Channel/Australia zotohet t`i çojë emetimet në zero, kritikët: “Përralla, po gënjejnë”!
26/10 14:40