Top Channel/ Gjashtë kratere hapen në vullkanin e La Palma, llava mbulon zona të reja
29/11/2021 21:25

Çarje të reja vullkanike ishin hapur sot në ishullin spanjoll të La Palma, duke lëshuar llavë të freskët e duke kërcënuar zona të reja. Shkëmbi i shkrirë që dilte nga krateri kryesor po avanconte me shpejtësi 7 metra ne minutë drejt zonave të paprekura më parë, tha ekspertja spanjolle María Blanco. Shpërthimi vullkanik në ishullin e arqipelagut Kanarie në oqeanin Atlantik, ka nisur që prej 19 shtatorit. 10 javë prej atëhere për, 11 rrjedha të reja llave janë pikasur nga shkencëtarët, të cilat kanë mbuluar më shumë se 1000 hektarë tokë. Llava ka mbuluar faqe mali, ka shkatërruar mijëra shtëpi, rrugë, linja elektrike, sisteme ujitjeje dhe rrjedhimisht dhe plantacionet e rëndësishme të bananeve. Një prej lumenjve të llavës javës që shkoi shkatërroi një varrezë ku preheshin trupat e më shumë se 3000 njerëzve. Megjithë dëmet, nuk janë raportuar vdekje apo plagosje nga shpërthimet. Fluturimet drejt La Palma kanë rinisur kësaj jave pas një jave pezullimesh prej hirit vullkanik që frynte në drejtim të aeroportit.

Top Channel/ Rusia publikon imazhet e lëshimit të raketës balistike Kalibr nga deti i Japonisë
20/01 23:02
Top Channel/ 29 viktima nga shtypja prej panikut gjatë lutjes kristiane në Liberi
20/01 23:02
Top Channel/ CIA: Shumica e rasteve të Sindromës së Havanës nuk janë shkaktuar nga fuqi të huaja
20/01 23:01
Top Channel/ Luftanijet ruse e kineze mbërrijnë në Iran për manovra të përbashkëta detare
20/01 23:00
Top News-Shqiptari merret peng në mes të Francës/Ja detajet e ngjarjes, 4 persona të implikuar
20/01 22:39
Top News-U vra dhe u muros në një pus në Itali/Dëshmia e të penduarit për vrasjen e Astrit Lamaj
20/01 21:25
Top News-I pari vend në BE për vaksinim të detyruar/Ja vendimi ekstrem për të parandaluar pandeminë
20/01 21:18
Top News- Ushtria ruse mes dëborës/Satelitët zbulojnë çpo ndodh në kufijtë e Ukrainës
20/01 20:58
Top News- BE kërcënon Rusinë me sanksione /Von Der Leyen premton mbrojtjen e Ukrainës nga pushtimi
20/01 19:15
Top News- Deputetë në shërbimin sekret rus/Kush janë zyrtarët, SHBA vendos sanksione
20/01 19:01
Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01 18:29
Top News- Biden, pas një viti në detyrë/Çfarë arriti dhe ku dështoi presidenti amerikan
20/01 18:08
Top News – Berlusconi, 67 mijë euro shqiptares/ Skandali del në media, si u zbulua transferta
20/01 17:57
Top Channel/Del videoja e sulmit amerikan me dronë: U vranë 10 civilë, publikohet filmimi dramatik
20/01 17:10
Top Channel/ “Serbia do dërgojë trupat në Kosovë”, gjenerali serb paralajmëron ndërhyrje në veri!
20/01 17:00
Top News- Rusia sjell trupat në Mesdhe…!/Putin provokon me stërvitje të mëdha ushtarake
20/01 16:32
Top Channel/ “Mbuloi katër raste abuzimesh me të mitur”, skandali përfshin ish Papën Benedikt
20/01 16:11
Top Channel/ Shkrijnë akujt mes Sofjes e Shkupit? Hidhet hapi i parë drejt kompromisit
20/01 16:11
Top Channel/ Anglia heq masat anti covid/ Maskat, certifikatat e vaksinimit s’janë më të detyrueshme
20/01 15:45
Top News-Mijëra kilometra me çantë kokaine/Dy shqiptarë dhe 3 britanikë, 40 vjet në burg
20/01 15:40