Top Channel/ Fshati indonezian mbulohet nga hiri i zi i vullkanit Semeru
06/12/2021 21:35

Në pamjet ajrore shihej sot shkatërrimi i shkaktuar nga vullkani i malit Semeru, i cili ka mbular me hi fshatra të tërë në lindje të ishullit Xhava. Të paktën 15 njerëz kanë gjetur vdekjen teksa Semeru vijonte sot të lëshonte hi që prej shpërthimti të së premtes. Pamjet ajrore tregonin rrugë të tëra të mbuluara nga hiri gri që ka përpirë shtëpi dhe automjeve, përfshi deh kamionë të tërë. Autoritetet indoneziane të katastrofave thonin se ende 27 njerëz janë të humbur. "Shpersoj që ata të gjejnë djalin tim ... sa herë dëgjoj për gjetjen e një viktime shkoj të shikoj nëse është im bir”, tha një banor i fshatit Sumbervulu. "Ka ende shanse që të ketë mbijetuar ... Ndoshta është fati i tim biri, por shpresoj që ai të gjendet, edhe sikur vetem trupi", thotë i ati. Aktiviteti i vazhduar vullkanik ndërpriste sot përpjekjet e kërkimeve teksa grupet e shpëtimit duhet të tërhiqeshin nga disa zona. Re të dendura tymi vazhdonin të dilnin nga zonat e mbuluara nga hiri vullkanik, teksa kërkuesit me helmeta të kuqe gërmonin për të gjetur të mbijetuar ose trupa të viktiamve.

Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49
Top News – ‘Kërkohet një president’ / Italia nis votimin, raundi i parë pa rezultat
24/01 14:49