Top Channel/ Europa në valën e tretë të pandemisë, Anglia i kthehet normalitetit
14/04/2021 12:13

Zemërimi I europianëve sa vjen e shtohet teksa kontinenti I vjetër përballët me valën e tretë të Covid 19-tës, në një kohë kur Anglia dhe Shtetet e Bashkuara po hapen. Anarkia shpërtheu rrugëve të Romës e qindra Italianë u përleshën me policinë; disa protestuesve valëvisnin flamurin trengjyrësh të vendit teksa I kërkonin autoriteteve hapjen e ekonomisë së brishtë e cila ka shënuar një rënie dramatike prej 8.9% të PBB-së gjatë pandemisë. Të tjerë demonstrues, që besohet të kenë pasur ldhje me ekstremin e djathtë, lëshuan gurë, shishe e bomba tymuese drejt forcave të rendit, ndërsa rrugët përreth u mbushën me tym. Silvio Bessone, shef kuzhine nga Piemonti tha se janë se janë të dëshpëruar, e tbjesht nuk dinë më se cfarë të bëjnë, ndërsa pronari I një restoranti rrëfeu se është në prag falimentimi. I them ministrit të shëndetësisë Speranza, ule një herë ti rrogën tënde me 80% dhe të shikojmë sa nga këta njerëz do tia dalin. Sepse në këto kushte, une nuk e maj dot hapur kompaninë time. Disa ditë më parë, pati një protest të ngjashme në Napoli. Ndërkohë që italianët protestojnë kundër cikleve të vazhdueshme të izolimit, britanikët mbushnin pub-et teksa Mbretëria e Bashkuar hidhte një tjetër hap drejt lirisë. Për të parën herë në katër muaj, dyqanet jo të domosdoshme, palestrat dhe sallonet e bukurisë hapën dyert për klientët. Disa shtete amerikane po keshtu I kane lehtesuar masat anticovid teksa ritmet e larta te vaksinimit në këtë vend zgjojne shpresat për një frenim të hovit të sëmundjes.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58