Top Channel/ Ekspertët, paralajmërimi: Europa të përgatitet për verën më të nxehtë në histori!
28/05/2024 11:43

“Gjendemi përballë një fakti të padiskutueshëm, të cilin nuk mund ta injorojmë: rekordet e nxehtësisë po thyhen njëri pas tjetrin. Europa duhet të përgatitet për një verë përvëluese, paralajmërojnë ekspertët. Gjermania dhe vendet nordike, sipas tyre, do të përballen që javën e ardhshme me temperature të pazakonta. Rreziku i një të nxehti përvëlues ka vënë në hall organizatorët e Lojrave Olimpike të Parisit, të cilët kanë detyrën të kujdesen për sigurinë e atletëve. Spanja po bëhet gati për një të nxehtë masiv e ka nxjerrë një hartë të re me parashikime të përditësuara. Qytetet anekënd kontinetit janë duke tentuar të marrin masa për tu përshtatur me të nxehtin ekstrem, thotë euroneës. Deri tani, janë regjistruar 11 muaj rekord të nxehti temperatura e sipërfaqes së ujit në Atlantikun e Veriut ka mbërritur nivelin më të lartë në të paktën 40 vjet. Meteorologia Tamsin Green thotë se qershori, korriku dhe gushti do të jenë mbi mesataren për sa i përket temperaturave. Pika të nxehta, sipas saj, mund të ketë edhe në Europën Jugore dhe Lindore. Europa Perëndimore mund të regjistrojë reshje mesatare në qershor, më pas parashikohen reshje mbi mesataren për Europën Jugore në korrik, por kushte më të thata në Lindje. Gushti, shton ajo, mund të jetë më i thatë për pjesën më të madhe të kontinentit.

Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11
Top Channel/ “Përbindësh”! 19-vjeçari qëllon për vdekje të atin e të ëmën, më pas vret veten me armë
18/06 12:03
Top News/ Dronët kamikazë, ferr flakësh në Rusi / Ukraina godet depozitat e naftës, sulm mbresëlënës
18/06 12:03
Top Channel/ Nga Japonia, mbërrin një sëmundje “e re”: Infeksion i tmerrshëm, vdekshmëria 30%!
18/06 12:02
Top News/ Rutte drejt postit të kreut të NATO-s / Hungaria nuk e kundërshton më kandidaturën
18/06 11:58
Top News/ Për një ‘rend të ri botëror’…Putin në Korenë e Veriut, bisedime me Kim Jong un
18/06 11:58
Top News/ ‘Luftë’ në kufirin mes Koreve / Trupat e Kim Jong un hyjnë sërish në Korenë e Jugut
18/06 11:55
Top Channel/ NATO kundër Kinës, Stoltengerg: Pasoja nëse nuk ndryshon kurs me Rusinë!
18/06 11:32
Top Channel/ “Kush është i martuar me amerikanë, nuk dëbohet”: Plani i Biden “gëzon” emigrantët!
18/06 11:31
Top Channel/ S`ka dritë jeshile për krerët e rinj të BE-së: Dështon takimi
18/06 11:30
Top News/ Dështojnë bisedimet për drejtuesit e BE. PPE në Bruksel ‘u shtohet oreksi’ për poste
18/06 11:12
Top News/ NATO paralajmëron Kinën/ Stoltenberg- Nëse mbështet Rusinë, përballu me pasojat
18/06 09:36
Top News/ Roja bregdetare greke hodhi në det emigrantët e paligjshëm, në tre vite 43 raste
17/06 22:48
Top News/ Armët bërthamore përplasin Rusinë me NATO-n…përshkallëzohen tensionet
17/06 22:35
Top Channel/ Ndryshimet e Tokës/ Bërthama rrotullohet më ngadalë, ndryshon gjatësinë e ditës me…
17/06 22:32
Top News/ Treni pasagjerëve përplaset me atë të mallrave, pesë viktima, dhjetëra të plagosur
17/06 22:03