Top Channel/ “Dueli i grabitqarëve”: Trentino, përballja e pabesueshme e një ariu me ujkun!
10/07/2021 14:08

Një dhuratë e madhe, të cilën ndoshta nuk do ta kisha shpresuar kurrë; kështu e përshkroi fotografi Massimo Vettorazzi regjistrimin e momentit të përballjes së një ariu dhe një ujku që lëvizte me tufën e tij. Vettorazzi kishte vendosur në Trentino kamera-kurth, sic i përshkruan dhe vetë, duke gjurmuar një grup ujqërish të cilët qarkullonin në atë zonë. As që ia kishte marrë mendja se do të arrinte të filmonte fare rastësisht përballjen e një ujku me një ari. Regjistrimi i një ariu dhe një ujku nuk është aspak i lehtë, sepse janë kafshë që përvidhen shpejt. T`i filmosh pastaj të dy bashkë këta mishngrënës të rrezikshëm, në një duel vështrimesh ku masin me sy njëri tjetrin për të parë nëse duhet të hidhen në sulm apo jo, konsiderohet dicka mjaft e rrallë. Në fund ishte ujku ai që zgjodhi të largohej, pa e ngacmuar kundërshtarin, epërsia e forcës së të cilit dukej qe ishte qartazi më e madhe.

Top News-Referendumi në Zvicër, qytetarët i thonë ‘po’ martesave homoseksuale
26/09 20:31
Top News-E therën me thikë/ Ndërron jetë 20 vjeçari shqiptar në Zvicër
26/09 20:12
Top News-Vijon të rritet numri i viktimave/ Mbi 680 mijë të vdekur nga Covid në SHBA
26/09 20:11
Top News – Panik në aeroportin e Athinës / Avioni nga Aatlanta bën ulje emergjence
26/09 19:10
Top News – Bombarduesit amerikanë pranë Rusisë / Ndiqen nga avionët rusë, zemërohet Vladimir Putin
26/09 19:08
Top News – Borrell kërkon ulje tensionesh / Të tërhiqen policët e të hiqen barrikadat nga veriu
26/09 19:05
Top News – Mund të zhysin botën në errësirë / Raketat e reja hipersonike të Kinës
26/09 19:03
Top News – 68 vjeç dhe në formë… / Vladimir Putin në gjueti arinjsh…
26/09 19:03
Top Channel/ “Si 11 shtatori!”/ Tmerrohen banorët në Australi, avioni mbi qiellgërvishtëse
26/09 17:24
Top News – 74 vjeç, ‘vejushë e zezë’ / Vriste të dashurit me cianur, u merrte pasurinë
26/09 17:22
Top News – Mbetet i varur në shtyllë / Piloti shpëtohet pas aksidentit me avion
26/09 17:19
Top News – Armët e reja të SAS / Pushka që shpon tanke e rrëzon helikopterë
26/09 17:18
Top News – Emergjencë në hapësirë… / ‘Astronautët-turistë’ në panik…por ishte tualeti
26/09 17:04
Top Channel/ Kina krijon “tmerrin” hipersonik: “Zhyt botën në errësirë me një shpërthim kimik”!
26/09 15:47
Top Channel/ Prag-tragjedie në Athinë, avionit i nxehen frenat- pilotët kërkojnë ndihmë
26/09 15:19
Top Channel/ Gjermania reagon për situatën në Jarinjë e Bërnjak- Kurti “bashkohet” me opozitën!
26/09 15:15
Top News – Më shumë raketa ruse… / Erdogan po sheh mundësinë e blerjeve të tjera
26/09 14:27
Top News – Kush do të pasojë Merkelin… / Zgjedhje në Gjermani, vendoset e ardhmja!
26/09 14:14
Top News – Treni del nga shinat, 3 viktima / Aksident tragjik në Montana, dhjetëra të lënduar
26/09 14:10
Top News – Vullkani mbyll aeroportin / Kanarie, krateri nxjerr tym të zi dhe hi…
26/09 14:07