Top Channel/ Do përdorin armë bërthamore? Zëdhënësi i Putinit : Akoma nuk i kemi arritur qëllimet tona në Ukrainë
22/03/2022 23:12

Zëdhënësi kryesor i presidentit rus Vladimir Putin nuk e ka mohuar mundwsinw se Moska mund të përdorë armët bërthamore nw Ukrainw. Ai pranoi gjithashtu se Rusia nuk ka arritur ende asnjë nga qëllimet e saj ushtarake në Ukrainë. Në një intervistë me CNN të martën, Dmitry Peskov në mënyrë të përsëritur refuzoi të përjashtonte që Rusia do të konsideronte përdorimin e armëve bërthamore kundër asaj që Moska e shihte si një "kërcënim ekzistencial". Kur u pyet se në çfarë kushtesh Putini do të përdorte aftësinë bërthamore të Rusisë, Peskov u përgjigj: "Nëse shohim një kërcënim ekzistencial për vendin tonë, atëherë mund ti pwrdorim ". I pyetur se çfarë mendonte Putini se kishte arritur deri më tani në Ukrainë, Peskov u përgjigj: " Ai nuk ka arritur ende dicka." Zëdhënësi pohoi gjithashtu se "operacioni special ushtarak" - ashtu sic zyrtarisht Kremlini e quan pushtimin e Rusisë në Ukrainë - "po vazhdonte në mënyrë rigoroze në përputhje me planet dhe qëllimet që ishin vendosur më parë". Peskov tha se “qëllimet kryesore të operacionit janë të eliminohet potenciali ushtarak i Ukrainës, të sigurohet që Ukraina do të jetë vend neutral, të eliminohen batalionet nacionaliste, si dhe qw Ukraina të pranojë që Krimea është pjesë e Rusisë dhe të pranojë pavarësinë e Luhanskut dhe Donetskut”. Pamjet: AFP

Top News – 500 fëmijë të vrarë gjatë luftës/ Zelensky-Të gjithë duhet të çlirohen nga ky tmerr
04/06 22:11
Top News – ‘Kaosi në aeroporte, do shmanget këtë vit’/ Kompanitë – I kemi bërë të gjitha përgatitjet
04/06 21:02
Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06 20:59
Top Channel/ “Hëna luleshtrydhe” e qershorit, trupi qiellor i afrohet tokës
04/06 20:59
Top Channel/ Protesta në Poloni, mijëra njerëz i përgjigjen thirrjes së opozitës dhe mbushin rrugët
04/06 20:58
Top News – Anëtarësimi i Suedisë në NATO/ Stoltenberg thirrje Erdogan-Ndrysho qasjen kundërshtuese
04/06 20:23
Top News – ‘Pa NATO-n, Kosova do ishte vatër lufte’/ Shefi i KFOR nuk kursen kritikat për Kurtin
04/06 20:23
Top News – Turqia në ndihmë të KFOR/ Pas tensioneve, dërgon ushtarë në veri të Kosovës
04/06 19:26
Top News-I etiketoi emigrantët shqiptarë kriminelë/ Dua Lipa për ministren britanike-Mendjengushtë!
04/06 18:02
Top News-Kremlini në flakë,Putin drejt fundit/Nuk mund të ndalë sulmet ukrainase në ‘shtëpinë’ e tij
04/06 16:54
Top News – Po bënte xhiro me biçikletë / Kryeministri rrëzohet dhe humb ndjenjat
04/06 16:50
Top News – ‘Truri digjital’ që lë pas njeriun… / Ndaluni tani! Paralajmëron një nga themeluesit
04/06 16:47
Top News – ‘Spymania’ mbërthen Rusinë / Rriten rastet e tradhëtisë, nuk kursehen shkencëtarët
04/06 16:41
Top News- Asnjëherë nuk u çliruam nga Serbia! The Guardian: Shqiptarët e kosovës fajësojnë Beogradin
04/06 16:41
Top Channel/Dëbohen qindra shqiptarë/Ministri emigracionit jep të dhënat e zbatimit të marrëveshjes
04/06 15:06
Top News – Nuk duam tjetër NATO në Azi / Kina: Do të nxiste ‘vorbull’ konflikti në rajon
04/06 15:00
Top News – Gjermania nis dy luftanije në Indo-Paqësor/ Në mesin e tensioneve në detin e Kinës Jugore
04/06 14:41
Top News- Ukraina vazhdon të bombardojë Rusinë/ Mijëra njerëz evakuohen nga Belgorodi, sulme të reja
04/06 14:01
Top News – Kontrolli i armëve bërthamore / Rusia kërcënon SHBA: Mos lëshoni ultimatume
04/06 13:26
Top News – Shmanget konflikti i shekullit! Tension në ngushticën e Tajvanit, Kina provokon SHBA
04/06 13:11