Top Channel/ “Do kesh të njëjtin fat si Fico”, shokon kryeministri gjeorgjian: Zyrtari i BE-së…
23/05/2024 22:39

Kryeministri i Gjeorgjisë, Irakli Kobakhidze, ka zbuluar se një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian e ka paralajmëruar se do të ketë fatin e kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico. Në një postim në Facebook, ai njoftoi se zyrtari e ka paralajmëruar se mund të vritet nëse ai miraton një ligj të frymëzuar nga Rusia për “agjentët e huaj” . Lideri gjeorgjian tha se është paralajmëruar të jetë i kujdesshëm, nga personi që ka preferuar ta mbajë anonim, i cili iu referua atentatit të fundit ndaj Ficos. Deklarata e gjeorgjianit vinte në dukje se komisioneri i BE-së kishte renditur një sërë masash ndëshkuese që mund të futeshin nga udhëheqësit perëndimorë nëse ligji i diskutueshëm miratohej. Pavarësisht se fillimisht u mbajt anonim, ka qenë vetë Olivér Várhelyi, komisioneri hungarez, përgjegjës për zgjerimin e BE-së, i cili zbuloi se paralajmërimi erdhi nga ai. Por ai theksoi se biseda telefonike me liderin gjeorgjian është nxjerrë jashtë kontekstit, dhe për këtë i vjen keq. Várhelyi tha se kishte për qëllim t’i kërkonte kryeministrit “të mos e ndezë më tej situatën” duke miratuar ligjin për agjentët e huaj, “i cili mund të çojë në polarizim të mëtejshëm dhe në situata të mundshme të pakontrolluara”. “Në këtë drejtim, ngjarja e fundit tragjike në Sllovaki u bë si shembull dhe si referencë se ku mund të çojë një nivel kaq i lartë polarizimi në një shoqëri edhe në Evropë”, citohet të ketë thënë ai sipas mediave të huaja. Pamjet: GG/ AFP/ PP

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15