Top Channel/ Çuçi: Firmoset marrëveshja e re, krijohet fondi për digjitalizimin e shërbimeve vendore
22/09/2021 19:05

Këtë të mërkurë është zhvilluar mbledhja e dytë e këshillit të Ministrave dhe ministri Çuçi ka bërë me dije se në këtë mbledhje u miratua marrëveshja e radhës midis programit të zhvillimit të Kombeve të Bashkuara dhe Shqipërisë. Në fjalën e tij, Çuçi u shpreh se ‘Start 3’ është programi i tretë në radhë ku do të bashkohen disa donatorë, që së bashku me qeverinë shqiptare kanë krijuar një fond të përbashkët, që ka në fokus reformën e decentralizimit të pushtetit vendor dhe modernizimit të shërbimeve të qeverisjes vendore. Donatorët janë BE, Suedia dhe Zvicra që do të japin një fond për digjitalizimin e shërbimeve vendore së bashku me kontributin e qeverisë shqiptare. Çuçi: Sot miratuam në mbledhjen e radhës një marrëveshje të rëndësishme mes programit të zhvillimit të Kombeve të Bashkuara dhe Shqipërisë, është një instrument që është përdorur me sukses që prej 2013 kur filluam të dizenjojmë dhe më pas të implementojnë reformën territoriale drejt pushtetit vendor. Ky është programi i treti në radhë, quhet ‘Start 3’. Bashkon disa donatorë që janë të përfshirë në reformën e decentralizimit në Shqipërisë, së bashku me qeverinë shqiptare kanë krijuar një fond të përbashkët. Fondatorët janë BE, Suedia dhe Zvicra, së bashku me qeverinë dhe PNUD-in. Fondi do të shkojë për të modernizuar shërbimet në nivel lokal. Atë revolucion që bëmë me qeverisjen qendrore duam ta çojmë në qeverisjen vendore dhe një pjesë e fondit do të shkojë për këtë dhe do të ketë instrumente për matjen e performancës, që në bazë të performancës së çdo bashkie, atëherë edhe vëmendja e qeverisë do të jetë asimetrike do të jetë duke u nisur nga niveli i performancës. Suksesi i kësaj marrëveshje është i garantuar, pasi kështu ka qenë edhe në dy marrëveshjet e para që kemi bërë më ketë instrument Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Top Channel/ Banorët bllokojnë autostradën Lushnje-Fier, ndërhyn policia dhe FNSH
23/10 11:13
Top Channel/ Banorët në protestë, bllokojnë për disa minuta autostradën Lushnje-Fier
23/10 10:37
Top Channel/ OSHEE blen energji me çmim rekord,u shpenzuan 20 mln euro, u sigurua gjysma e energjisë
23/10 02:01
Top News-‘Bashën e mbrojnë avokatët e Ramës’/ Berisha akuza të rënda nga Berati
22/10 21:22
Top News-‘Po e pi këtë dolli për ty’/ Demokrati suprizon Berishën
22/10 21:22
Top News-‘I kam shkruar Sekretarit të Shtetit për të’/ Berisha sulmon sërisht Sorosin
22/10 21:21
Top News-Ky është ‘berisisht, ai është ‘bashist’#Ish-kryeministri flet për përcarjet brenda PD
22/10 21:21
Top News-‘Protesuan për 420 ditë’/ Berisha flet për banorët e Astirit
22/10 21:20
Top News-‘Me mirë vonë se kurrë’/ Berisha jep një premtim nga Berati
22/10 21:19
Top News-‘Si ta thotë mendja’/ Berisha flet për largimin e Nokës dhe Bacit nga PD
22/10 21:18
Top News-Mbyllet operacioni i policisë në 4 qarqe/SPAK,Arrestohen 9 shtetas për veprimtari kriminale
22/10 21:15
Top News-Qeveria, premtime dhe zhgënjime/Kush fiton rritje page për vitin 2022
22/10 20:41
Top Channel/ Berisha zbulon bisedën me demokratin: Kur ikëm nga pushteti, 8 veta e goditën rëndë
22/10 20:24
Top Channel/ Berisha: Javën e ardhshme do të shpallim datën për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar
22/10 20:03
Top Channel/ Berisha nuk mban dot të qeshurën, demokrati ngre dolli për të. Thirrja e tij për Bashën
22/10 20:02
Top Channel/Demokrati udhëton nga Divjaka për t’i treguar shifrat Berishës, kërkesa:Të lutem doktor…
22/10 20:01
Top Channel/Vetting në politikë,Berisha “sulmon” Bashën:Duhet të jesh super skllav të bësh propozim
22/10 20:00
Top Channel/ Diplomohen studentet e UET/ Ceremonia për 500 studentët që përfunduan ciklin master
22/10 19:51
Top Channel/Votat për kandidatët u manipuluan, KQZ gjen 1 mijë vota hequr ose shtuar në numërim
22/10 19:39
Top Channel/Në buxhetin e 2022, rritje pagash!Qeveria miraton projektin, rritja ekonomike deri në 4%
22/10 19:34