Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10/2021 15:08

Cmimi i naftës kaloi një tjetër prag historik së fundi, me naftën bruto që për të parën herë në shtatë vjet u shit 85 dollarë per fuci. Kuotimi i arit të zi kapërceu kështu befas me 1.2 % në një kohë kur e gjithë bota përballet me një krizë energjie, të pasuar nga një rritje e cmimit të gazit natyror, qymyrgurit dhe naftës së papërpunuar. Vetëm këtë muaj, thotë CNN, cmimi i naftës është rritur me 13% dhe sot është 120% më i lartë nga sa ishte një vit më parë. Pandemia nuk ka marrë ende fund, kujtojne ekspertë gjermane, dhe efektet e saj ndihen edhe fort edhe në ekonomi. Çmimet e larta të energjisë janë një pjesë e tyre. Kjo gjë tregon se ekonomia globale, pavarësisht pandemisë në vazhdim, po rimëkëmbet më shpejt nga sa pritej, e pasojë e kësaj është dhe një rritje të jashtëzakonshme e urisë për energji. Kërkesa e fortë rrit çmimet, por si këtë herë nuk ka ndodhur kurrë: Vetëm çmimi i shumicës tek gazi është rritur këtë vit me 44%. Edhe çmimi i naftës është rritur në nivele të larta duke u dyfishuar brenda një viti, thotë analisti Henrik Böhme. Ai thekson vetem ne kete menyre mund të vijë kthesa e madhe energjetike: lënda e djegshme fosile do bëhet aq e shtrenjtë, sa t'ia vlejë përdorimi i energjisë së rigjenerueshme, ky ishte plani, shprehet Bohme. Vetëm se ky skenar nuk funksionon dot sipas ekspertit, pasi bota është ende shumë larg kthesës energjitike.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22