Top Channel/Bombat ruse mbi qytetet ukrainase pak minuta nga urdhri i Putin: S`ka paralajmërim!
14/02/2022 15:33

Rusia mund të fillojë sulmin mbi Ukrainë vetëm disa minuta pasi Vladimir Putin të japë urdhrin, paralajmëroi ministri britanik për forcat e armatosura, James Heappey. Heappey tha se nga ai moment, raketat e bombat ruse do të nisin të bien mbi qytetet ukrainase. Në prononcimin e tij për Sky News, ministri edhe një herë bëri thirrje që qytetarët britanikë " të largohen nga Ukraina tani", pas disa njoftimeve se pushtimi mund të jetë cështje ditësh. “Ky nuk është një paralajmërim për diçka që mund të ndodhë pas tre muajsh. Ky nuk është një paralajmërim që do të pasohet nga paralajmërime të tjera, sepse lufta tashmë është shumë afër. Ky është një paralajmërim që tregon se vetëm disa minuta pasi Putini të japë urdhrin, mbi Ukrainë do të lëshohen bombat ruse”, ishte komenti i tij për BBC. Heappey sërish e theksoi se kjo nuk nënkupton se lufta do të ndodhë me patjetër, ndërsa nënvizoi dëshirën e Londrës zyrtare për një shtensionim të shpejtë të situatës. Në një deklaratë të tyre të përbashkët sakaq, ministrat e financave të grupit G7 paralajmëruan Rusinë për pasoja “të mëdha” ekonomike, nëse vendos që ta pushtojë Ukrainën, ndërsa premtuan ndihmë për ekonominë ukrainase.

Top Channel/Cilësia e ajrit, shqetësim në Ballkanin Perëndimor: Rriten vdekjet e parakohshme!
01/07 15:25
Top News – Boris Johnson i zhveshur…! / Putin përgjigjet i zemëruar: Do të dukej i shpifur
01/07 15:08
Top Channel/ Çekia “kthen pllakën”, presidenca e BE: Në fokus, negociatat me Shqipërinë dhe Kosova!
01/07 15:03
Top Channel/ Përvëlohet Europa: “Thyhen të gjithë rekordet e temperaturave, edhe në veri”!
01/07 14:32
Top Channel/ ”Na ngulët thikën pas shpine”, kurdët kundër Finlandës e Suedisë!
01/07 14:30
Top Channel/Johnsoni preku Putinin tek pika e dobët, tërbohet shefi i Kremlini- gati perplasja!
01/07 14:28
Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07 14:14
Top Channel/ Greqia përgatitet “për luftë”, kërkon të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja!
01/07 14:04
Top News – Covidin na e sollën ‘alienët’…! / Teoria e Kim Jong un: Erdhën nga kufiri koreanojugor
01/07 14:01
Top News -Ukraina, perspektivë të qartë evropiane/Von Der Leyen: Ndahuni nga ‘kthetrat’ e oligarkëve
01/07 13:58
Top News – Tanket e Putinit në Tallin…! / A do të mundet NATO të mbrojë Evropën?
01/07 13:28
Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40