Top Channel/ “Bomba” që rrezikon nga brenda shtetin hebre, kush janë arabët izraelitë?
16/05/2021 18:50

Me një ashpërsi të paparë ndonjëherë në Izrael, dy grupe të popullsisë po përleshen me njëri-tjetrin, izraelitët hebraikë dhe izraelitët palestinezë. Kur u themelua shteti izraelit në vitin 1948 rreth 700.000 palestinezë lanë shtëpitë e tyre. Nga këndvështrimi palestinez kjo u quajt "Nakba", katastrofa, një aksion pastrimi etnik i ushtrisë izraelite. Kurse sipas këndvështrimit izraelit bëhej fjalë për një eksod me vullnet të lirë, që pasoi pas thirrjeve përkatëse arabe, thotë DW. Nga grupimet e popullsisë që kanë qëndruar ne territorin izraelit shtetëror sot, lindi grupimi i izraelitëve palestinezë, deri tek banorët e Jeruzalemit lindor që kanë një status tjetër. Palestinezët në Izrael mesatarisht gëzojnë një standard jetese më të lartë se ata në Bregun Perëndimor apo në Rripin e Gazës. Por krahasuar me shumicën hebraike të popullsisë ata janë më pak të shkolluar dhe më të varfër. Ndërkohë, izraelitët palestinezë, shpesh të njohur edhe si izraelitë arabë, në vitin 2019 përbënin 21% të popullsisë së Izraelit. Kjo vlerë është në rritje të vazhdueshme në Zyrat e Statistikës të Izraelit, CBS në 50 vitet e fundit, sepse kuota e lindjeve tek kjo popullsi është më e lartë. Politikanët nacionalistë izraelitë i shohin këto shifra si një problem për Izraelin, sepse në të ardhmen ato rrezikojnë pozicionin udhëheqës të pjesës hebraike të popullsisë.

Top Channel/ Nis vaksinimi në kampin Al Hol kundër covid-19
24/06 22:45
Top Channel/ U mbajt peng 6 vite në xhungël / Politikania përballet me rrëmbyesit 13 vite më vonë
24/06 22:42
Top Channel/ Alarmohen fermerët në Kroaci, ujqërit sulmojnë çdo ditë bagëtitë e tyre
24/06 22:41
Top Channel/ Britney Spears kërkon lirinë nga babai, fansat presin para gjykatës në mbështetje të saj
24/06 22:38
Top News – Lajmi që tronditi të gjithë Italinë/ Shqiptari abuzonte seksualisht me vajzat e tij
24/06 20:28
Top Channel/ Shembet pallati në Florida/ 1 i vdekur , 51 të zhdukur në ndërtesën 12-katëshe
24/06 19:34
Top News – Shoferi që ‘ka’ sekretin e Lady D/ Fiat uno u përplas me Mercedes-in para tragjedisë
24/06 16:52
Top News – A do shkrijë Siberia si akullore…Rrethi arktik me temperatura rekord deri 48 gradë c
24/06 16:51
Top News – Infermiere ditën, bose droge natën/ Dënohet çifti britanik për trafik kokaine e heroine
24/06 16:47
Top Channel/ “Trekëndëshi i zi”, Pentagoni nxjerr foton e pabesueshme të UFO-ve!
24/06 15:50
Top Channel/ Merkel thirrje BE-së: “14 ditë karantinë kujtdo që hyn nga Britania”!
24/06 15:33
Top News – 350 miliardë USD kundër krimit/ Biden-fondet anti-covid, edhe në ndihmë të policisë
24/06 15:25
Top News – Mashtrimi spektakolar me Bitcoin/ Dy vëllezër afrikanë zhduken me 3.6 mld dollarë
24/06 15:25
Top Channel/ Habisin shqiptarët në Angli, kthejnë dhe tempullin në “shtëpi bari”!
24/06 15:07
Top Channel/ Ekspertët: Pas Covidit, vrasësi tjetër i madh do të jenë valët e të nxehtit!
24/06 14:58
Top News – Princi Harry s’është djali i Charles/ Ja çfarë nxorri në pah studimi biometrik
24/06 13:54
Top News – KE-Hetim për ‘George Floyd’ çek/ Qytetari rom, vdiq gjatë arrestimit në pragë
24/06 13:51
Top News – Pas dëshmisë në gjyq/ Justin Timberlake mbështet Britney Spears
24/06 13:44
Top News – Fillon sot samiti i BE në Bruksel/ Temat e nxehta-raportet me Rusinë dhe Bjellorusinë
24/06 13:37
Top Channel/ Rusia paralajmëron Anglinë: Herën tjetër, do t`iu fundosim anijet!
24/06 13:30