Top Channel/ Biden “heq dorezat” me Putinin: “Do t`ju godasim, përgatituni për pasojat”!
10/07/2021 12:23

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ia bëri të qartë homologut rus, Vladimir Putin përmes një telefonate se SHBA-ja “do të ndërmarrë çdo veprim të nevojshëm” për të ndaluar sulmet kibernetike nga Rusia. Një gazetar e pyeti Bidenin pas bisedës nëse Rusia do të përballet me pasoja dhe ai tha: “Po”. “Ia kam bërë shumë të qartë se Shtetet e Bashkuara presin që kur një sulm kibernetik vjen nga toka e tij - edhe nëse nuk është i sponsorizuar nga shteti - ata duhet të veprojnë, nëse ne u japim informacione të mjaftueshme se kush është”, tha shefi i Shtëpisë së Bardhë. Kur një gazetar pyeti nëse SHBA-ja mund të sulmojë serverët e përdorur nga hakerët, Biden tha: “Po”. Kremlini pretendon sakaq se Washingtoni nuk e ka kontaktuar Moskën në lidhje me sulmet kibernetike. “Pavarësisht gadishmërisë nga pala ruse për të goditur bashkërisht veprimtarinë Por një zyrtar i paidentifikuar amerikan i mohoi pretendimet e Rusisë, duke thene se administrata Biden ka bërë “kërkesa të shumëfishta, specifike për veprim”. Biseda telefonike mes dy udhëheqësve vjen më pak se një muaj nga takimi i tyre në Gjenevë, kur Biden paralajmëroi kunder sulmeve të vazhdueshme kibernetike që vijnë nga Rusia ndaj bizneseve dhe infrastrukturës amerikane. Një sulm i ri kibenetik i lidhur me grupin REvil me qendër në Rusi, shkaktoi probleme të mëdha fundjavën e kaluar, duke prekur 1,500 biznese. Hakerët arritën gjithashtu t’i zhvasin një shumë prej 11 milionë dollarësh kompanisë JBS SA, përpunuesit më të madh të mishit në botë.

Top Channel/ “Thikë pas shpine”. Pas paktit, Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia
18/09 02:22
Top Channel/ Korea e Veriut kryen lëshimin raketor alternativ nga treni
17/09 22:28
Top Channel/ Mijëra emigrantë latinë jetojnë nën urën kufitare në Texas
17/09 22:27
Top Channel/ Çisterna nafte presin të zbusin krizën në portet e Libanit
17/09 22:26
Top Channel/ Astronautët kinezë kthehen në tokë pas 90 ditësh në hapësirë
17/09 22:25
Top Channel/Debat për telefonatat me kinezët/Komandanti amerikan: Ishin “plotësisht” të përshtatshme
17/09 20:05
Top News – Vaksinë ose pushim nga puna / Edhe Sllovenia si Italia, masë për punonjësit publik
17/09 18:43
Top Channel/ “Vladi i çmendur”; Rusia lëshon raketën vrasëse të satelitëve- perëndimi në alarm!
17/09 18:09
Top Channel/ Trekëndëshi i Bermudeve, gjendet anija 200 metra: “Kishte ngarkesë të çuditëshme”!
17/09 17:52
Top Channel/”Të na drejtojë ajo, jo Macron”, europianët duan të gjithë Merkel-in!
17/09 17:31
Top Channel/”Asnjë shans armikut”:Në “fushëbetejën”ruse tanku “Terminator” dhe raketa shkatërrimtare
17/09 17:31
Top News – 90 ditë në hapësirë / Astronautët kinezë rikthehen në tokë
17/09 15:21
Top news – Raketë nga hekurudha… / Koreja e Veriut teston sërish…
17/09 15:20
Top News – Qytete fantazëm dhe pleq / Çfarë mbeti në Luginën e Panjshirit në Afganistan
17/09 15:18
Top News – Magji në qiell… / Raketa e SpaceX e parë nga një aeroplan
17/09 15:16
Top Channel/ Kina kërcënon Australinë me sulm bërthamor- hakmarrja, pas paktit të Indo-Paqësorit!
17/09 15:07
Top News-‘Together for a shared Future’/Pekin, prezantohet slogani i lojërave dimërore 2022/
17/09 14:57
Top Channel/ As diamanti e as floriri, më e shtrenjta në planet- lënda e errët!
17/09 14:36
Top Channel/ “Dorëzohet Irani”: miraton vaksinën e “armikut”, Johnson&Johnson
17/09 14:21
Top News – Ambiciet ushtarake të Australisë / Çfarë janë nëndetëset bërthamore…?
17/09 13:50