Top Channel/ BERZH: Shqipëria do rritet 4.5%/ Rritjen më të fortë ekonomike në Ballkan, Mali i Zi
30/06/2021 19:42

Parashikimet për rritjen ekonomike sa vijnë e bëhen më optimiste edhe nga institucionet financiare ndërkombëtare. Në raportin e fundit Banka Europian për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që ekonomia e Shqipërisë do të rritet me 4.5% këtë vit, duke arritur nivelin e vitit 2019. Me këtë parashikim që BERZH bën për rimëkëmbjen tejkalon me 1% nivelin e rritjes së shënuar më 2019-ën, por megjithatë referuar raportit sërish rritja qëndron poshtë mesatares së vendeve të rajonit. Ndërsa për vitin e ardhshëm, BERZH pret që ekonomia të zgjerohet me 4%. Pritshmëritë më optimiste të institucionit financiar mbështeten në një skenar që përfshin një rritje të konsumit si dhe rimëkëmbje të sektorit të turizmit, i cili ka marrë një goditje të madhe si rrjedhojë e pandemisë dhe masave kufizuese që kanë ndërmarrë vendet. Pikëpyetjet mbi zhvillimin normal të industrisë turistike janë të mëdha dhe risqet për ekonomitë e vendeve që varen shumë nga turizmi siç është ajo e Shqipërisë janë të larta. Në rajon sipas BERZH rritjen më të madhe pritet ta ketë Mali u Zi me 8.5%, ndjekur nga Serbia me 6%, teksa Kosova dhe Maqedonia e Veriut pritet të arrijnë nivelin e 4%. Ndërsa ekonomia e Bosnje Hercegovinës pritet të zgjerohet me rreth 3.5% këtë vit. Treguesit e institucioneve zyrtare flasin për një rimëkëmbje të shpejtë të ekonomisë. Vetëm një ditë më parë Instat raportoi për një rritje ekonomike prej 5.5% në tremujorin e parë, por megjithatë sektorë që lidhen kryesisht me tregtinë, shërbimet dhe akomodimin po rikuperohen me ritme më të ngadalta.

Top News/ Kreditë e buta për administratën/ Miratohen kuotat, fituesit do zgjidhen me sistem pikëzim
19/06 19:57
Top Channel/ Qeveria nxjerr dokumentin për punësim pa leje qëndrimi në Serbi dhe Maqedoninë e Veriut
19/06 19:36
Top Channel/ Tatimi i profesionistëve, Kushtetuesja tri ditë afat paditësve, ja kur jepet vendimi
18/06 19:54
Top Channel/ Në Maj eksportet shqiptare u tkurrën, ndikon forcimi i lekut, importohen ushqime
18/06 19:49
Top Channel/ Google në ndihmë të tatimeve, paralajmërimi për operatorët turistikë, banesat dhe…
17/06 19:48
Top Channel/ Pagat, shteti ia kalon privatit. Paga mesatare 73.641 lekë. Në administratë 84,900 lekë
15/06 19:54
Top Channel/ Shqipëria në rrjetin SEPA/ Do kursehen qindra mln euro nga transfertat e emigrantëve
14/06 19:49
Top News/ Apeli lë në burg ish-zyrtaren e BSh. Ekonomistja që mashtroi shoqen me 250 mijë euro
13/06 17:47
Top Channel/ Pagesat, Shqipëria në sistemin SEPA, Banka Qendrore plotëson dokumentat
13/06 15:09
Top Channel/ Rama: Turizmi në 2030, spektakolar, brenda dekadës përfundon ndërtimi i infrastrukturës
12/06 15:14
Top Channel/ Kërkohet punësim në shtet! Rritja e pagave në sektorin publik ka rritur aplikimet
11/06 19:49
Top Channel/ Turistët sollën 788 milionë euro. Vetëm në tre muajt e parë të 2024, rritja me 28%
10/06 19:57
Top News/ 267 milionë euro nga turizmi/ 2024, edhe shqiptarët ‘hapën thesin’ jashtë
10/06 17:19
Top Channel/ Inflacioni rritet/ 0.1 pikë më shumë se një muaj më parë. U rrit çmimi i ushqimeve
10/06 15:20
Top Channel/ Më pak leje ndërtimi/ Viti 2024 tregon një rënie të kërkesës për ndërtime të reja
01/06 19:43
Top Channel/ Tatimet “falin” profesionistët, 9 mijë tatimpaguesve do u njihen 30% shpenzime afrofe
01/06 12:13
Top Channel/Kreditë, rekord në 4 muaj! Fluks kërkesash në banka, kryesojnë huatë për biznes e shtëpi
30/05 19:50
Top Channel/ Mashtrimi me mikrokreditë/ Guvernatori Sejko: Do vendosim një likuidator
28/05 19:36
Top News/ Forcimi i Lekut kundrejt Euros/ Sejko- Ndikuan rritja e eksporteve e investimet e huaja
28/05 16:14
Top Channel/Panairi i administratës publike, aktiviteti për mundësinë e punësimit
27/05 15:10