Top Channel/ Anglia: Vazhdojnë kalimet në La Mansh, ktheni mbrapsht azilkërkuesit shqiptarë!
02/12/2022 19:05

Sensibilimi i bërë vërshimit të emigrantëve drejt Britanisë së Madhe, nuk pos jell asnjë rezultat të prekshëm në terren sipas zyrtarëve anglezë. Numri i të mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar kapërceu 42 mijë, dhe fluksi i atyre që kalojnë La Manshin vazhdon në të njëjtën masë, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme parandaluese dhe kushteve tashmë më të vështira të motit. Deputetë dhe ish-ministra kryesorë konservatorë po këmbëngulinin në kthimin e shpejtë të azilkërkuesve shqiptarë, përfshirë këtu dhe të mbijetuar të trafikimit. Amnesty International e akuzon Londrën zyrtare për “hipokrizi” pas organizimit të samitit të dhunës seksuale, ndërsa nuk ka siguruar mbrojtje për të mbijetuarit e saj në shtëpi. Qendra Manston mund të zbrazet, por nuk është mbyllur nuk u mbyll ndërsa skandalet vazhdojnë të shfaqen, thuhet në faqen e misionit të Këshillit Europian për Refugjatët dhe Mërgimtarët, ECRE. Pikërisht në 14 nëntor, dita kur Mbretëria e Bashkuar dhe Franca njoftuan marrëveshjen e tyre të re që synonte rritjen e bashkëpunimit mbi emigracionin e paligjshëm, duke përfshirë varkat e vogla", 400 persona zbarkuan në tokën britanike. Vetëm gjatë muajit nëntor, në vend llogaritet të kenë hyrë 2.261 emigrantë. Shqiptarët përbëjnë rreth një të tretën e të gjitha kalimeve të Kanalit gjatë 12 muajve të fundit. Home Office pohon se “këtë vit po shohim një numër të madh shqiptarësh që rrezikojnë jetën e tyre dhe përmes rrugëve të paligjshme, ndërmarrin udhëtime drejt Britanisë së Madhe që mund të kenë edhe pasoja të rënda, dhe kjo po e ngarkon ndjeshëm sistemin tonë të azilit”. Pamjet: AFP

Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 13:34
Top Channel/ Shkatërrohet grupi i hakerave, “HIVE” grabitën miliarda dollarë në dy vite
29/01 12:20
Top Channel/ Izraelitet do armatosen, vendimi i qeverisë pas sulmit në Sinagogë me pasojë 7 viktima
29/01 12:20
Top News – Trump nis fushatën presidenciale!/ A gëzon mbështetje e kë do ketë përballë!
29/01 11:46
Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 11:46
Top Channel/ Blinken niset drejt Izraelit, turi për të ulur tensionet mes tyre dhe palestinezëve
29/01 11:31
Top Channel/ Zgjedhjet në Çeki, garën e fiton një ish-gjeneral, ish shefi i ushtrisë Pavel
29/01 11:30
Top News- Nuk përjashtohen sulmet me raketa në Evropë/ Alarmi nga ministrja austriake e Mbrojtjes!
29/01 10:44
Top News – Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë / Kievi i drejtohet zyrtarisht aleatëve perëndimorë
29/01 10:43
Top News – Kërcet arma në Kaliforni/ 3 të vrarë dhe 4 të plagosur
28/01 22:53
Top Channel/ Biden flet për dhunën e policëve, “Pamjet do zemërojnë njerëzit”
28/01 22:51
Top Channel/ Policia spanjolle kap kap 4.5 ton kokainë pranë ishujve Kanarie
28/01 22:48
Top News – E rëndë! Trupat e adoleshenteve në lumë/ Ikën nga shtëpia e fëmijës, gjenden të vdekura
28/01 22:46
Top Channe/ Arrestime për vrasjet në Izrael, 42 në pranga. Autori sulmit një 13 vjeçar
28/01 22:16
Top News – ‘E lexova në telefonin e Lajçakut’!/ Kurti tregon si iu prezantua plani franko-gjerman
28/01 19:17
Top News – Nëse Challenger 2 bien në duart e Putinit! ‘Do ishte një makth’, Britania plan emergjence
28/01 18:37
Top News – Burg bandës së drogës/ ‘Mall’ në Itali, hetimi mbyllet pas 6 vitesh
28/01 18:22
Top News – ‘Me qetësi me dashuri’/ Dosja e trafikantëve – Të zinjtë policë
28/01 18:20
Top News- 4.5 tonë kokainë, 105 milionë Euro! E fshehur mes bagëtive, Spanja konfiskon sasinë rekord
28/01 18:19
Top News – Brenda kryeqytetit të drogës në Evropë/ Në Antwerp, ku nuk mungojnë shqiptarët
28/01 17:38