Top Channel/ Anglia hyn në sherr me Irlandën për emigrantët: Skema e Ruandës po i sjell tek ne!
29/04/2024 12:06

Ka ngjallur pakënaqëesi në Irlandë skema e kryeministrit britanik Rishi Sunak lidhur me dërgimin e emigrantëve të paligjshëm në Ruandë. Ministra britanikë e irlandezë pritet të zhvillojnë sit një takim mbi pretendimet në rritje se në mesin e lëvizjeve të Londrës zyrtare, shumë azilkërkues po përfundojnë sakaq në tokën irlandeze. Shifrat e fundit tregojnë se për shkak të një ndryshimi në modelet e emigrimit, më shumë se 80 për qind e njerëzve që aplikojnë për azil në Irlandë hyjnë nga kufiri tokësor me Irlandën e Veriut, e cila është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, shkruajnë mediat vendase. Ministri britanik i Punës dhe Pensioneve i Britanisë, Mel Stride deklaroi sot se “po shohin shenjat e hershme të efektit parandalues, për të cilin është i gjithë qëllimi i projektligjit të Ruandës. Njerëzit kanë filluar të largohen nga Britania e Madhe e po shkojnë në Republikën e Irlandës”, pohoi ai duke shtuar se “është e qartë që tani dotë ketë diskutime midis qeverisë sonë dhe qeverisë së tyre.” Kjo situatë vjen në një kohë kur sic raporti The Guardian, policia angleze do të nisë nga dita e sotme të ndalojë azilkërkuesit e identifikuar për deportim në Ruanda, që do të thotë se një gjë e tillë do të ndodhë më herët nga sa ishte planifikuar. Kryeministri irlandez Simon Harris e bëri të qartë se Irlanda nuk do të kthehet në zgjidhjen e sfidave të emigracionit të vendeve të tjera. Ndërkohë, shifrat e publikuara rishtazi nga Home Office tregojnë se më shumë se 7,000 njerëz kanë mbërritur me varka të vogla në Britani nga 1 janari deri në fund të prillit – një numër rekord për periudhën katërmujore.

Top Channmel/ Politico: Michel “konspiracion” me Mitsotakis për të “shkatërruar von der Leyen?!
14/06 14:53
Top Channel/ SHBA, rriten krimet e urrejtjes ndaj myslimanëve: “Nxiten nga lufta e Gazës”!
14/06 14:52
Top Channel/ Aksionarët e Tesla-s miratojnë paketën e pagës për Musk, zbulohet shifra marramendëse
14/06 14:26
Top Channel/ Biden “humbet” sërish! Meloni nxiton për ta ndihmuar, e çon pranë liderëve të tjerë…
14/06 14:25
Top News/ Import rekord i energjisë elektrike / Ukraina ‘në hall’, dëme të mëdha në infrastrukturë
14/06 13:51
Top News/ Euro 2024, 1 mld dollarë Gjermanisë / Ja sa do të fitojë vendi pritës i kompeticionit
14/06 13:50
Top News/ SHBA ‘përplaset’ me Rusinë në Kubë / USS Helena përballë flotës ruse të ankoruar në Havana
14/06 13:44
Top News/ Putin niset drejt Koresë së Veriut / SHBA dhe Koreja e Jugut lëshojnë alarmin
14/06 13:35
Top News/ 4 avionë luftarakë rusë mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore të NATO-s, incident serioz
14/06 13:26
Top News/ Nuk pritet armëpushim në Gaza…Biden pesimist: Asnjë marrëveshje në të ardhmen e afërt
14/06 13:26
Top Channel/ G7 dritë jeshile: Ukraina 50 mld USD nga asetet ruse, Rusia sulmon me dronë!
14/06 12:21
Top Channel/ S`ka marrëveshje për Gazën? Biden “shuan shpresat”: Jo në të ardhmen e afërt!
14/06 12:20
Top Channel/ Gjermania “përplaset” me SHBA për Kosovën? Rohde i përgjigjet ambasadorit Hill!
14/06 12:19
Top Channel/ Gjermania rikthen shërbimin ushtarak? Cfarë e frikëson Berlinin!
14/06 12:18
Top Channel/ Trump “i pashqetësuar’ nga gjyqet, takohet me ligjvënës në Kapitol!
14/06 12:18
Top Channel/ Shqiptarët shtëpi bari në Greqi! Pesë të arrestuar nga aksioni i policisë së Athinës
14/06 12:14
Top News/ ‘Det’ besimtarësh në Mekë…Nis zyrtarisht pelegrinazhi i përvitshëm i Haxhit
14/06 12:07
Top News/ Gjermanët, në ushtri me detyrim / Pistorius prezanton modelin e ri, ja si do veprohet…!
14/06 12:04
Top Channel/ Po vjen fundi i botës? Lind bualli i bardhë, çfarë tregon profecia
14/06 12:02
Top News/ Furi dronësh ukrainas mbi Rusi / 87 kamikazë në Krime dhe pesë rajone të tjera ruse
14/06 11:55