Top Channel/Abramovich, pjesë e negociatave Ukrainë-Rusi:SHBA pezullon sanksionet ndaj miliarderit!
26/03/2022 15:41

Roman Abramovich ka marrë pjesë në negociatat e paqes mes Rusisë dhe Ukrainës, e konfirmuar kjo nga vetë Kremlini në mesin e raporteve në media se miliarderi rus ka qenë bashkëbisedues në përpjekjet për të zbutur qëndrimet e palëve dhe arritjen e rezultatit të shumëpresuar të fundit të konfliktit. Zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov tha se është e vërtetë që Abramovich “ka marrë pjesë në negociatat e fazës fillestare”. Ai preferoi të mos jeptë shumë detaje, por sqaroi se tani “bisedimet po vazhdojnë mes dy ekipeve negociuese të Moskës dhe Kievit”. Deklarata e Peskov erdhi si përgjigje ndaj pyetjes së lidhur me një artikull të The Wall Street Journal ku thuhej se administrata e presidentit amerikan, Joe Biden i bllokoi sanksionet ndaj pronarit të klubit anglez, Chelsea me nxitjen e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, për shkak të rolit të oligarkut në negocimin e mundshëm të paqes. CNN thotë se nuk e ka konfirmuar dot në mënyrë të pavarur një diskutim të tillë mes Uashingtonit dhe Kievit dhe Peskov nuk ka dhënë asnjë informacion shtesë. Financial Times nga ana tjetër pretendon se presidenti rus Vladimir Putin e ka aprovuar personalisht rolin e mundshëm të Abramovichit në bisedime, duke përmendur dy persona që kishin drejtpërdrejte njohuri mbi këtë cështje, por pa i identifikuar ata. Për momentin, është e paqartë se cfarë roli po luan në fazë po luan Abramovich në negociatat mes dy palëve në konflikt.

Top News – ‘Sulltani’ mbetet në fron/ Erdogan fiton zgjedhjet, por humb Stambollin e Ankaranë
28/05 21:18
Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45