Top Channel/ 880 emigrantë në ditë, rekord i ri në Angli. 15 gomone dhe varka zbarkuan në brigje
19/06/2024 19:27

Më shumë se 880 emigrantë me 15 gomone e varka të vogla kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar brenda një dite të vetme përmes La Manshit, një rekord i ri ky që shton presionin mbi kryeministrin Rishi Sunak përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 4 korrikut, në një kohë kur çështja e emigracionit të paligjshëm është prej pikave më të nxehta të kësaj fushate. Shifrat e fundit të Home Office përbëjnë totalin më të lartë ditor që nga tetori 2022, kur mbi 1.000 klandestinë hynë në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar brenda një dite. Dhe kjo, pikërisht në një kohë kur qeveria e Sunak ka ndërmarrë masa njëra pas tjetrës me shpresën të frenojë fenomenin që mund t’i kushtojë shtrenjtë në zgjedhje. Në mesin e këtyre masave është edhe ndalimi i bërë emigrantëve që mbërrijnë në Britaninë e Madhe për të aplikuar atje për azil, ndërsa është diskutuar gjatë çështja e dëbimit në Ruanda, nismë kjo e cila ende nuk është vënë në zbatim. Në mbi gjashtë vitet e fundit, gati 130 mijë emigrante kanë hyrë në Mbretërinë e Bashkuar përmes La Manshit. Home Office thotë se po “vazhdojnë të punojnë ngushtë me partnerët francezë për të parandaluar kalimet e paligjshme dhe për të shpëtuar jetë.” Shumë sondazhe opinione tregojnë se zgjedhjet e përgjithshme të 4 korrikut mund t`i japin fund 14 vitesh qeverisjeje të Partisë Konservatore në Angli.

Top Channel/ Biden iku, kush e zëvendëson?/ Kamala Harris dhe disa guvernatorë mund të hynë në garë
21/07 23:03
Top Channel/ Trump: Biden, presidenti më i keq/ Kandidati republikan komenton largimin nga gara
21/07 23:01
Top Channel/ Terhiqet nga gara Joe Biden/ Presidenti amerikan nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve
21/07 22:57
Top News/ Tërhiqet nga gara Joe Biden/ Presidenti amerikan nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve
21/07 21:57
Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35