Top Channel/2000 dollarë për cdo të evakuar, DASH heq dorë nga plani- plasin të shtënat në aeroport!
20/08/2021 12:35

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Ned Price u detyrua të njoftonte zbrapsjen nga plani për t`i kërkuar cdo të evakuari të paguajnë 2000 dollarë për fluturimin. Politico shkruante se Këshilli i Sigurisë i DASH për operacionet përtej detit kishte nxjerrë një deklaratë në 14 gusht ku theksohej se “fluturimet e riatdhesimit nuk janë falas. Kostoja do të ishte 2000 dollarë për person apo më shumë. Pasagjerëve do t`u kërkohet të nënshkruajnë një marrëveshje të huaje dhe derisa kredia të shlyhej, nuk do të kishin mundësi të rinovonin pasaportën amerikane. Njoftohet sakaq se ka pasur të shtëna në aeroportin e Kabulit ku turma të mëdha njerëzish vazhdojnë të mblidhen përpara mureve të larta të tij. Mijëra njerëz janë grumbulluar në aeroport duke kërkuar me ngulm të largohen nga kryeqyteti, pas rënies së tij në duart e talibanëve. Organizata Ndërkombëtare Amnesty International tha se muajin e kaluar, militantët talibanë, kanë torturuar dhe "masakruar" brutalisht disa pjesëtarë të pakicës kryesisht shiite Hazara të Afganistanit. Komuniteti Hazara është grupi i tretë më i madh etnik i Afganistanit dhe është përballur gjatë me diskriminim dhe persekutimin ne këtë vend kryesisht sunit. Sipas organizatës, këto njoftime janë një "tregues i tmerrshëm" që flasin qartë për sundimin e grupit militant sunit.

Top Channel/ “1800 shqiptarë të dëbuar”, Sunak: Plani për emigracionin e paligjshëm po jep rezultate
05/06 22:13
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 20:41
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ “Do përdorim çdo opsion”!Blinken: SHBA nuk do e lejojnë Iranin të marrë armë bërthamore
05/06 20:33
Top News – Dikur zëvendës i Trump!/ Mike Pence shpall kandidaturën për President
05/06 19:57
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top News – ‘La Mamma’ e bandës së drogës/ Si rekrutoi këngëtaren bosi shqiptar i trafikut në Itali
05/06 19:56
Top News – Rrezik për përplasje ushtarake në Baltik/ NATO dhe Rusia, stërvitje pranë njëra-tjetrës
05/06 19:35
Top News – A ka nisur kundërofensiva? Ukraina shumë pranë marrjes së Bakhmutit
05/06 18:07
Top News – ‘Plani i dëbimit po funksionon’/ Sunak-kemi larguar mbi 1800 shqiptarë pas marrëveshjes
05/06 18:07
Top News – Britania e Madhe pararojë për ndihmën ndaj Ukrainës
05/06 17:41
Top News – Ukraina mendon për zgjedhjet e pasluftës, frikë nga ndërhyrja ruse
05/06 17:41
Top News – Ministri Gjerman i Mbrojtjës: Dërgimi i avionëve në Ukrainë? Vendosim për dy javë
05/06 17:38
Top News – Erdogan ndryshon ministrin e Jashtëm, prioritet raportet me Greqinë
05/06 17:04
Top News – Kapin rob ushtarët e Putinit… / Rusët që luftojnë kundër Rusisë kërkojnë negociata
05/06 15:09
Top News – Irani i ka shitur municione Rusisë / Zbulohet kontrata me vlerë 1 milionë dollarë
05/06 15:08
Top News – Jo armët tona në Rusi…! Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës, nis hetimin
05/06 15:06
Top News – ‘Në Rusi fillon lufta civile’ / Mercenarët e Wagner kapin rob oficerin e Putinit
05/06 15:04
Top News – U dënua se vrau 4 fëmijët e saj / Gruaja lirohet nga burgu, prova të reja tregojnë se…
05/06 14:59
Top News – Rriten çmimet e naftës në botë / Arabia Saudite zvogëlon sasinë e prodhimit
05/06 14:19