Të Pasurit | Gazprom, arma në duart e Putin | Si e përgatiti terrenin për pushtimin e Ukrainës? | Top News
14/05/2022 17:15

kakofoninë e luftës. Por, kur vjen fjala për sulmin e Vladimir Putinit ndaj sovranitetit të Ukrainës, ka një kompani, prodhuesja më e madhe në botë e gazit, që qëndron pikërisht në qendër të saj. Gazprom, kompania që në masë të madhe kontrollohet nga shteti rus, ka përsosur artin e shtyrjes më tej të interesave të kremlinit, përvec atyre tregtare të vetat... E kjo shtyrje shkon deri në ‘shtrydhjen’ e furnizimeve me gaz të evropës deri sa rubinetet të pikojnë... Më 22 shkurt, ajo mori një dozë të ilacit të vet kur gjermania tha se do të ngrinte gazsjellësin Nord Stream 2 si hakmarrje për luftënxitjen në Ukrainë. Dy ditë më vonë, Rusia e sulmoi Ukrainën. E madje edhe këto dy zhvillime, nuk e kanë privuar kompaninë nga ligësia e saj dhe nga paratë... Për të kuptuar më mirë Gazpromin, mjafton të kujtojmë se ajo është një fëmijë e luftës së ftohtë, e lindur nga ministria e gazit dhe industrisë së bashkimit sovjetik në 1989-ën. Bosi i saj, Aleksei Miller, e ka udhëhequr kompaninë që nga 2001, vitin pasi Putini u ngjit në pushtet. Dy burrat janë e njëjta prerje. Kur amerika i vendosi sanskione Millerit, në 2018-ën, ai tha: Më në fund edhe unë u bëra pjesë. Kjo do të thotë se po bëjmë gjithcka mirë...

Të Pasurit | Gazprom, arma në duart e Putin | Si e përgatiti terrenin për pushtimin e Ukrainës? | Top News
14/05 17:15
Të Pasurit | Twitteri, ‘vdekjeprurës’!? | Në duart e Elon Musk…bota e shqetësuar | Top News
07/05 17:15
Të Pasurit | Kush po i vret oligarkët | 6 miliarderë rusë ‘vranë veten’ nga fillimi i 2022| Top News
30/04 17:15
Të Pasurit | Fëmijët e Kremlinit | Mes ‘dashurisë dhe urrejtjes’ për perëndimin…| Top News
23/04 17:15
Të Pasurit | Miliarderë në kohë lufte | ‘Surprizat’ e klasifikimit të Forbes për 2022 | Top News
09/04 18:24
Të Pasurit | ‘Zotërit’ e luftës | Kush po pasurohet nga ‘çmenduria’ e Putinit? | Top News
03/04 13:00
Të Pasurit | Volodymyr Zelensky | Aktori që u bë President… në rolin e jetës së tij | Top News
19/03 17:15
Të Pasurit | Perandoria që po shembet…! | Kohë të vështira për oligarkët rusë | Top News
05/03 17:15
Të Pasurit | ‘Padronët’ e Kazakistanit | Miliardat të sigurta në Londër kur vendi digjej | Top News
12/02 17:15
Të Pasurit | Një diamant, përjetë… | Të pabesueshëm, mahnitës, me çmime të çmendura… | Top News
29/01 17:15
Të Pasurit | Më i pasuri mes mbretërve| 40 miliardë USD dhe një harem konkubinash nga pas | Top News
22/01 17:15
Të Pasurit | ‘Neom’, qyteti 500 mld USD | Taksi fluturuese, robotë dhe hënë artificiale | Top News
15/01 17:15
Të Pasurit | Sundimtari i Dubait | Divorci më i kushtueshëm në histori i Sheikut Mohammed | Top News
25/12 17:15
Të Pasurit | Personi i vitit 2021 | Elon Musk, njeriu që do Tokën e do na dhurojë Marsin | Top News
18/12 17:15
Të Pasurit | Superjahtet e ëndrrave/’Shtëpitë’ lundruese të të pasurve në kohe pandemie | Top News
11/12 17:15
Të Pasurit | Andrew, princi i skandaleve! | I preferuari i mbretëreshës Elizabetë | Top News
27/11 17:15
Të Pasurit | Miliarderët e fshehtë | Kush janë super të pasurit që ‘nuk i njohim’? | Top News
20/11 17:15
Të Pasurit | Cristiano Ronaldo | Futbollisti me ‘këmbën e artë’ që vlen 1 miliard USD | Top News
15/11 17:00
Të Pasurit | Silvio Berlusconi | Perëndimi i Kavaljerit, çfarë mbetet pas…? | Top News
06/11 17:15
Të Pasurit | Dinastitë miliarda dollarëshe / Të lindësh i pasur, ky është sekreti! | Top News
30/10 17:15