Mjeku Ilvi Begolli dhe moderatorja Bora Zemani i bashkohen nismës së Bashkisë Tiranë
14/12/2020 15:36

Bora Zemani, moderatore e emisionit “Për’Puthen” në Top Channel dhe mjeku ortoped Ilvi Begolli, iu bashkuan iniciativës së përvitshme të Bashkisë së Tiranës në mbjelljen e pemëve. Bora dhe Dr. Ilvi zgjodhën që në ditën e lindjes së fëmijëve të tyre, krahas dhuratave, t’i dedikonin edhe mbjelljen e nga një peme. “Është diçka e vogël, por nëse secili prej nesh do të bënte kaq, një mbjellje peme, vendi do të bëhej shpejt më i bukur, më i mirë. I themi shpesh këto shprehjet tipike se shqiptarët nuk bëhen. Jo, bëhemi!”- tha Bora. “Të gjithë nga pak mund t’i shtojmë pemë jo vetëm parkut, por çdo pjese të qytetit,për ta bërë më të jetueshëm. Shpresoj të mos mblidhemi vetëm për ditëlindje, por edhe thjesht për të dhënë një mesazh”, tha Dr. Ilvi. “Mund të mbahemi mend si njerëz që dhunuan, prishën dhe shkatërruan qytetin”, tha kryebashkiaku Erion Veliaj, “ose mund të mbahemi mend si njerëz që ndërtuan, mbollën dhe e pastruan atë”. “Shumica dërrmuese e këtij qyteti e do të bukurën, të pastrën, do më shumë oksigjen dhe pemë. E di që e dogjën pemën, por s’ka problem, do ta rregullojmë prapë dhe do t’i fillojmë sërish festat. Por,më e rëndësishme është që qyteti të vazhdojë jetën. Nëse dikush mundohet ta dhunojë atë për politikë, të fitojë pikë duke shkatërruar, nuk funksionon sepse shumica dërrmuese e qytetarëve nuk e do këtë”, u shpreh Veliaj. Ecjen përpara të Tiranës thotë Erion Veliaj nuk mund ta ndalin një grusht njerëzish që djegin dhe dhunojnë. “Për hir të fëmijëve tanë, pas një javë shkatërrimi e dhune, sot është momenti të ringrihemi më të fortë, për të respektuar edhe shumicën e heshtur të qytetit, që nuk djeg, nuk dhunon dhe nuk bën zhurmë, por ama ka gjithë të drejtën e kësaj bote të ketë një qytet të pastër, funksional dhe të gjelbër”.

Top News- Me dorë të hekurt! Arrestohen 26 shoferë/Asnjë tolerancë për të rrezikshmit në rrugë
09/08 17:43
Top News-20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 17:27
Top News- Dosja që bën bashkë Berishën dhe Alibeajn/Demokratët kërkojnë shtimin e numrit të bashkive
09/08 16:00
Top News – 20 vite burg për zjarrvënësit e pyjeve/Ja çfarë ndodh dhe përse e djegin shqipërinë
09/08 15:59
Top News – 2 mijë studentë më pak në universitete/Ekspertët e arsimit zbulojnë arsyet kryesore
09/08 15:34
Top Channel/ Festa e ashures, politikanët urime në kryegjyshatën botërore
09/08 15:22
Top Channel/ Në plazh pa ujë. Kunë, prej një jave ujë vetëm në orën 5 të mëngjesit
09/08 15:19
Top Channel/Imuniteti i dobësuar, mikrobiologu Korraqi: Forcimi, arma më e mirë në çdo pandemi
09/08 15:16
Top Channel/Shuhet shumica e zjarreve/Aktive janë 9,helikopterët shuan flakët në Kurbin dhe Selenicë
09/08 15:05
Top Channel/Vdiq per qentë/60-vjeçari u godit me thikë nga fqinji, pasi u sulmua me parë nga kafshët
09/08 15:01
Top Channel/ Vjedhje me dhunë! Kapen të rinjtë që kërcënuan me armë për të grabitur biçikleta
09/08 14:57
Top News-Drejtësia për Jonadën, jashtë kufijve/Shoqëria civile, peticion për shkarkimin e ministrave
09/08 14:41
Top Channel/ Gjendet pa shenja jetë 46-vjeçari në Lezhë, dyshime se është vetëvrarë
09/08 14:34
Top News – Një dosje, tani në Ambasadën Britanike!/Të afërmit e Jonadës do depozitojnë prova të reja
09/08 14:12
Top News – 1500 paundë, çmim ‘ofertë’ në gomonen për Angli. Si joshen shqiptarët në Tik Tok
09/08 13:43
Top Channel/ Grupi i të rinjve kërcënon 23-vjeçarin, i marrin paratë dhe biçikletën
09/08 12:29
Top Channel/ Skafistët protestë në Tiranë: Mjetet me dokumente të rregullta të vazhdojnë punën
09/08 12:27
Top Channel/ Protesta e opozitës, u kërkuan dorëheqjet e ministrave për vdekjen e Jonada Avdiajt
09/08 12:05
Top Channel/ Detajet e investigimit, The Sun infiltrohet brenda trafikut me gomone Francë-Angli
09/08 12:02
Top News – Sherri për qentë i merr jetën 1 personi/ Ngjarja e rëndë në Maliq, i plagosur edhe autori
09/08 12:00