Makina që u ndërtua për 13 vjet/ Në fshatin Plyk të Fierit u prodhua “Lotusi” shqiptar
08/08/2020 20:10

Kjo që shihni në ekran është një makinë e modelit Lotus. Kadri Manaj, së bashku me shokun e tij të ngushtë Oltin, nisën ta ndërtonin kur ishin vetëm 15 vjeç. Adoleshenca e tyre kaloi në garazhdin e një makinë në Plykë të Fierit. Lotusi shqiptar përfundoi pas 13 vitesh. Makina e vogël ngjyrë portokalli të kthen pas në kohë të kujton automjetet e viteve 50-60, fatkeqësisht nuk mund të shëtisë Shqipërisë edhe pse është në gjendje të mirë motorike. Kadriu thotë se nuk ka asnjë hapësirë ligjorë që ta regjistrojë makinën e tij. Nëse lotusi shqiptar do të mund të ecte në rrugë, Kadriu dhe Olti tashmë do të ishin duke prodhuar makinë të tjera që do të mbanin markën Made in Albania. Mungesa e një ligji duket se ndërpreu ëndrrën e të rinjve.

Shuhet Goran Paskaljeviç/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 20:09
Top News – “Ja çfare më mungon…”Alesia Bami zbulon në “Dream Team”
27/09 19:55
E moshuara që pret turistë/ 73 vjecarja menaxhon prej vitesh bujtinën në qytetin e Gjirokastrës
27/09 19:52
Covid-19 dhe paragjykimi/ I telefonojnë natën 127-ës pasi duan që të mos marrin vesh fqinjët
27/09 19:41
Exclusive/ Grabitja e Rinasit, dilemat e hetimit, për policët dhe punonjësit e Aeroportit
27/09 19:34
Pallatet e reja në Tiranës/ Këshilli bashkiak i hap rrugën procesit.Veliaj:Edhe 10 parkingje publike
27/09 19:03
Festivali i muzikës Baroque/ Tingujt në në kishën e Shën Nikollës në Shelcan të Elbasanit
27/09 18:44
Top News – 137 të shëruar në 24 orë/ Covid, 106 të infektuar, 2 viktima
27/09 18:29
Shkodër, protestë për rrugën/ Kërkojnë përfundimin e investimit pasi aksidentet po marrin jetë
27/09 18:05
Restaurimi i kishës së Maligradit/ Një thesar historik në ishullin e Liqenit të Prespës
27/09 18:02
Top News – Dita botërore e turizmit/ Meta- sektori i keqmenaxhuar tek ne
27/09 17:48
Më pak aksidente, më shumë viktima/ Eksperti: Shoferit të aksidentit, testi i alkoolit në gjak
27/09 17:30
Top News – Greqi, pasaportat/ Ambasada shqiptare shkurton afatet
27/09 17:28
Protokolli për baret, restorantet e pishinat, lejohen nga 1 tetori.Klubet e natës dhe diskot mbyllur
27/09 17:09
Top News – Bilanci në Kosovë/ Tre viktima dhe 47 raste të reja
27/09 17:05
Top News – Lokalet, baret e pishinat/ Hapen dhe në ambiente të mbyllura
27/09 16:39
Top News – Lehtësimet për biznesin/Rama-pa taksa, TVSH e kontrolle
27/09 16:25
Top News – Mediu akuzon Ramën/ ‘Sabotoi zgjedhjet e lira’
27/09 15:47
Top News – Tiranë, Këshilli bashkiak/ Rindërtimi i pallateve, nis procesi
27/09 14:58
Protokollet e sigurisë për baret dhe restorantet, MSH: Nga 1 tetori hapen ambientet e brendshme
27/09 14:15