Kosovë, rrezik përmbytjesh/ Niveli i lumenjve dhe përrenjve është rritur ndjeshëm
25/01/2021 15:26

Rrafshi i Dukagjinit rrezikon të përmbytet sërish gjatë ditëve në vijim përgjatë shtretërve të lumenjve. Kjo pritet të ndodh për shkak të reshjeve të dendura që kanë rënë mbrëmjen e së dielës e që sipas Instituti Hidrometeorologjikë do të vazhdojnë deri të martën. Hidrologu Dr. Bashkim Kastrati tregon se komunat më të rrezikuara janë Gjakova, Juniku, Deçani, Rahoveci e Klina. Për këtë, Kastrati tregon se i kanë informuar komunat që të marrin masat e nevojshme, pasi sipas tij përmbytjet e shpejta mund të shkaktojnë rrëshqitje të dheut. Reshjet e shiut javë më parë shkaktuan dëme të mëdha materiale në vend. Dëmet më të mëdha u shkaktuan në Rrafshin Dukagjinit dhe përgjatë lumit Sitnica në Rrafshin e Kosovës. Si rrjedhojë, Qeveria ndau 1 milion euro për kompensim të dëmeve të shkaktuara në objekte banimi e biznese

Top News – Paralajmërimet e Vetëvendosjes/ Hesht lista serbe, sa mund të ndikojë ajo në qeveri
24/02 19:11
Top News – Angazhimin e vijon si deputete/ Kosovë, dorëhiqet ministrja në detyrë e financave
24/02 18:23
Shërbimi sekret, pa drejtues/ Ekspertët: Përplasjet politikë cenojnë sigurinë e Kosovës
24/02 16:12
Kosovë, më pak lindje të reja/ Vetëm në klinikën obstetrike të Prishtinë janë 700 lindje më pak
23/02 16:15
Kosovë/ Rrihet nga 30 persona djali i politikanit Nenad Rashiq, policia jep detajet
23/02 10:54
Top News – Shkup, ish kreu i shërbimit sekret/ Do të arrestohej, arratiset nën hundën e policisë
22/02 19:39
Top News – Kurti, do kemi shumicën pa koalicion/ Serbia të demokratizohet, nisi katër luftra!
22/02 18:45
Top News – Autoritetet në Kosovë/ Paralajmërojnë rritje të shifrave të covid-it
22/02 15:53
Top News – Kabllogramë e Ambasadës Amerikane/ ‘Kosova, e rrënuar nga pandemia covid 19’
20/02 22:31
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rrit numrin e farmacive dhe importin e barnave
20/02 18:05
Top News – Në pritje të qeverisë Kurti 2/ Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës, sfida kryesore
20/02 17:59
Top News – Kosova përballë afateve/ Analistët: Presidenti të zgjidhet para krijimit të qeverisë
20/02 17:32
Top News – Kosova pa sovranitet ajror/ Humbje financiare për shkak të mos menaxhimit
20/02 12:23
Top News – Vaksina e Pfizer në Kosovë/ Kompania ende në diskutime me qeverinë
19/02 20:13
Top News – Probleme me votat nga jashtë/ Kosovë, refuzohen 3.400 fletëvotime nga diaspora
19/02 17:42
Nga Kosova në librin e Guinness/ Flamuri i Kosovës i vendosur në 1200 metra katrorë në Skënderaj
19/02 16:17
Top News – Nuk shmangim dialogun me Serbinë/ Kurti për VOA: Por më parë drejtësi dhe punësim
18/02 21:53
Top News – Apeli i ambasadorit amerikan/ Kosnett: Qeveria të krijohet shpejt dhe me efikasitet
18/02 20:18
Top News – Thyen heshtjen zgjedhore/ Kosovë, 120 mijë euro gjoba për partitë politike
17/02 19:19
Top News – Papunësi dhe minim nga dinari Serb/ Sfidat e Kosovës pas 13 vjet pavarësie
17/02 15:06