Kinezët vendosin në Itali sistemin e alarmit për tërmetet. Alarmi 8 sekonda para lëkundjes së tokës
15/01/2020 15:09

Nëse e shikon L’Akuilën nga larg, qyteti ëhstë i rrethuar nga vincat dhe shenja të një prej tërmeteve më të rëndë në historinë e italisë. Sot, qyteti po mbështetet tek përdorimi i teknologjisë 5G për të ndërtuar një të ardhme të re për të. Kompania kineze ZTE, ka zgjedhur L’Akuilën për të hapur qendrën e parë të saj të inovacionit dhe kërkimit, në fushën e teknologjisë 5g. ZTE dhe universiteti i L’Aquilës po testojnë teknologjinë për të menaxhuar më mirë emergjencat e lidhura me tërmetet. Duke përdorur 5G, alarmi mund të dërgohet me shpejtësi më të madhe. “Mund të imagjinojmë një ndërtesë pranë epiqendrës së tërmetit. Ne mund ta pikasim dridhjen e tokës dhe falë teknologjisë 5G mund të dërgojmë një alarm në l’akuila, tetë sekonda para mbërritjes së valës sizmike – thonë ekspertët. Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me tërmetet. Në qytetin smart të së ardhmes, studiuesit po kërkojnë mënyra të reja për ta përdorur këtë teknologji në fusha të ndryshme, përfshirë artet. L’Aquila synon të bëhet një laborator i gjallë ku teknologjia të mund të përdoret për të ofruar shërbime në fusha të ndryshme. Dhe kërkuesit po testojnë përdorimin e 5G në gjashtë sektorë, tërmete, art, telefoni, shëndetësi, bujqësi dhe siguri. Dhe zyrtarët lokalë besojnë se qyteti do të bëhet një model.

Top News – 11 persona kërcënojnë presidentin/ Arrestohen nga policia, mes tyre një shqiptar
12/05 21:24
Top News – Del raporti amerikan për Shqipërinë/ Çfarë është bërë gabim me liritë fetare
12/05 21:23
Top Channel/ Ushtria e Izraelit qëllon me artileri kundër qytetit të Gaza – Pa koment
12/05 21:21
Top Channel/ Gjykata ruse lë në paraburgim vrasësin e 8 nxënësve e një mësuesi në shkollën e Kazan
12/05 21:21
Top Channel/ Sulmet ajrore të Izraelit godasin ndërtesën në qytetin e Gaza – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Filipine, roja bregdetare kthen prapa anijet kineze në ujërat e kontestuara – Pa koment
12/05 21:20
Top Channel/ Turma të mëdha mblidhen në Bangladesh në përgatitje të festës së Bajramit – Pa koment
12/05 21:19
Top Channel/ Meksikanët kërkojnë drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve, të rrëmbyer nga bandat
12/05 21:19
Top News – Dokumenti që nxjerr blof BE/ Zhgënjimi i integrimit për vendet e ballkanit
12/05 19:27
Top News – Pastrim parash me Kriptomonedha/ 11 të arrestuar në evropë për ‘paratë dixhitale’
12/05 19:23
Top News – Rregullat reja për në Gjermani/ Si duhet të veprojnë ata që janë vaksinuar
12/05 19:22
Top News – Fëmijët të tmerruar/ Izrael: Gaza, banorët përgatiten për luftë
12/05 19:21
Top News – Humbi unazën e martesës në det/ ’E gjen’ tek një peshk në një ishull në paqësor
12/05 18:06
Top News – Lufta e tretë botërore…/ Ish ushtaraku Britanik-covidi, ‘arma perfekte’
12/05 18:05
Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05 18:05
Top News- Capri bëhet ‘Covid-free’/ Vaksinohet popullata, ishulli idilik pret vizitorët
12/05 18:05
Top News- Erdogan ‘skërmit’ dhëmbët/ Takon putin-‘OKB t’i tregojë vendin Izraelit’
12/05 18:04
Top News – ’Po bie shi minjsh’/ Pamjet horror, Australia nën pushtimin e brejtësve
12/05 18:04
Top News – Dua Lipa na bën krenarë/ Riumfon në ‘Brit Awards’, rrëmben dy çmime
12/05 17:00
Top News – Nëntë-njakët e rekordit/ Kalojnë me sukses javën e parë të jetës…
12/05 16:37