Humbje dhe Festim! Në shtëpinë e Rita Petros
31/12/2020 13:00

Rita Petro e kishte të vështirë të më jepte një intervistë të zakontë, me gjëra të thëna rëndom në televizion, e me tituj gazetash që ajo humbi bashkëshortin. E kisha partner sqaron, jo bashkëshort, madje mund të ketë qenë ndër të parat që e solli këtë term bindshëm nëpër ekrane. Partneri i saj pra nuk jeton më. Ky vit ia mori atë, duke i lënë pas dhimbje të thellë. Por sërish e gjeti forcën të zbukurojë për festa shtëpinë e saj. Si shenjë e vullnetit të vazhdimësisë. Jeta nuk mund të ndalet, ajo ka ligjet e saj. “Ne festat i kemi pasur gjithmonë qejf. Festat na lidhin me njëri-tjetrin. Na bëjnë njerëz më të dashur dhe të harrojmë ato mëritë e voçkla që kemi. Qoftë në lidhje me punën, e qoftë me njëri-tjetrin në familje”, shprehet Rita Petro. Ajo më tregon sendet e tij dhe mes syresh edhe dhuratën e parë që i ka bërë. “Kjo është shumë e thjeshtë si dhuratë, por e ka përshkruar edhe në romanin e tij “Kufiri”, sepse është dhurata ime e parë, në takimin tonë të parë, 22 vjet më parë. Ishin tamam ditët para Vitit të Ri. Makinën e shkrimit ma dhuroi mua për ditëlindjen, sepse sapo kisha nisur romanin dhe ma ka shkruar dhe emrin aty. Ndërsa kur dilnim në ballkon merrnim dhe baterinë që e lidhnim me muzikën. Ndërkohë që muzika jazz na shoqëronte pasditeve”. Si dy fëmijë gëzueshëm puthen mes ngjyrave të kremit të tortës. Megjithëse ajo festonte 50 dhjetorin. “Kjo është fotoja e 50-vjetorit tim që më lyEn me tortë dhe që e quaj me fat që është kapur ky moment”. Sa shumë mund ta duash dikë, kur edhe vdekjen e ëndërron së bashku me të. “Këtu kemi një foto tjetër shumë domethënëse, në të cilën janë mbivendosur vargjet tuaja; A të kam thënë ndonjëherë, se dua të vdes në pranverë, bashkë me ty, lëkundur në një shtrat lisharës, varur në degën e një lisi plak. Gjithmonë flisnim më Latifin për pleqërinë dhe thonim, kur të mos kemi më fuqi për të vrapuar, apo vallëzuar, do të kishim dëshirë që të dehur nga ajri i pranverës, të largoheshim të dy nga kjo botë. Këto ishin ato ëndrrat që kishim kur ishin shumë të dashuruar me njëri-tjetrin, por që i ruanim sërish bashkë. Kjo pikturë është e një mikut tonë, që jeton në Gjermani, Artur Aliaj. Kisha një fotografi që ishte nga më të dashurat për mua dhe ishte e kohës 20 e ca vjet më përpara. Edhe kjo është një pikturë e një mikut tonë Ilir Jorgo, që jeton në Greqi. Kur po botonim romanin “Kufiri” e kuptova që kjo i shkonte shumë si zgjedhje për kopertinën. Ai e ka të titulluar “Pasioni i Kuq”. Në kopshtin e tyre ka një kujdes të madh. Ashtu siç duhet të kujdesesh për një qenie të brishtë, e kryefjala e pasditeve të kaluara këtu mes çiftit, ishte muzika jazz. “Uroj për të gjithë shqiptarët, një vit të ri të gëzuar, 2021. Dhe që ta kalojmë sa më lehtë të gjithë këtë dhimbje që na ka shoqëruar gjatë këtij viti”.

ArtKand, emisioni më i ri i artit/ Një galeri e re televizive cdo të shtunë në ekranin e Top Channel
05/03 20:11
Pikturat për “mësuesin e sakrificës” konkursi për 7 marsin. Si shohin nxënësit mësuesit e tyre
04/03 19:58
Dita ndërkombëtare e shkrimtarëve/ Mustafaj: Një shoqëri pa ta është e varfër dhe e dëshpëruar
03/03 19:57
Presidenti Meta bën homazhe për kompozitorin e shquar shqiptar, Agim Krajka
02/03 20:29
Piktori dhe skulptori lezhjan/ Në qendër kulturore përgatit si pedagog dhjetëra nxënës
27/02 19:52
Shqiptari i parë që do shkojë në Mars/ 19-vjeçari nga Kosova që jeton në Holandë u përzgjodh nga NASA
25/02 23:03
Dita ndërkombëtare e gjuhës/ Vendi që zë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të vjetra
25/02 19:54
“Dritë në humnerë”/ Dokumentari për Drita Çomon në kuadër të ditëve të kujtesës
24/02 20:00
Ekspozita e Maks Mitrojorgjit/ Peizazhe urbane & rurale, prek tematikat e trashëgimisë ndërtimore
23/02 19:44
Mesazhet e heronjve/ Ekspozita e organizuar nga qëndresa qytetare
22/02 19:59
Amerikani që reklamon Shqipërinë/ Blogeri Ron Tuoch: Do jetoj për një vit në mes të shqiptarëve
19/02 20:00
Gjeniu që tronditi Enverin/ Si u zbulua në vitin ‘62, 6 vjeçar që zgjidhte problema matematike
18/02 19:53
Ekspozitë për Pavarësinë/ Historia e luftës për liri e dokumentuar në foto
17/02 15:49
Libri i burgut/ Kujtesë për letërsinë e krijuar brenda mureve të burgjeve komuniste
16/02 19:53
Rikthimi i balerinit/ Igli Mezini po trajnon balerinët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit
15/02 12:29
Vilson Kilica sonte në Exclusive/ Një dokumentar për veprën e mjeshtrit të pikturës
14/02 13:13
Panair shopping/ Mund të porosisni nga medikamentet deri te shërbimet mjekësore në shtëpi
11/02 20:19
Muzikanti që nuk shikon/ 18-vjeçari kompozon këngë në Gjirokastër
10/02 12:32
Surpriza e “Panair Shopping”/ Ofertë paketa anti covid me 50% dhe shërbimin e përfitoni në shtëpi
09/02 20:03
Ekspozita e parë pas pandemisë/Hapet në galerinë e arteve,i kushtohet artisteve Shqiptarë & Kosovarë
08/02 19:58