Britania shkurton karantinën/ Kushdo që do hyjë në Britani, në izolim vetëm 5 ditë
24/11/2020 15:36

Kushdo qe do hyje ne Britani nga 15 dhjetori do qëndroj vetëm 5 dite ne karantine nga 14 dite e qe është momentalisht. Kjo mase vjen nje dite pasi qeveria e Boris Johnson njoftoj daljen e Britanisë nga Lockdown-i, duke filluar nga 2 data 2 dhjetor. Hollesite nga Londra i sjell korrespondenti yne, Arben Manaj. Nga 14 dite qe është sot, kushdo qe do hyje ne Britani do karantinohet vetëm 5 dite duke filluar nga mesi i dhjetorit. Ata qe do udhëtojnë drejt Britanisë do duhet te bejne nje tampon brenda 5 ditëve nga ardhja dhe nëse dalin negative nga koronavirusi do ti rikthehen jetës normale. Tamponi do duhet te behet ne laboratore privat ku çmimi varion nga 60 deri ne 120 pound, por mendohet se çmimi shume shpejt do reduktohet deri ne 5 sterlina. Madje Ministri britanik Transportit Grant Shapps thote se ne listën e laboratoreve te aprovuara do jene edhe firma qe ofrojnë tamponë te shpejte rezultati i te cilëve merret per 30 minuta. Ministri ka deklaruar se sistemi i karantinës mund te hiqet fare ne fillim te vitit te ardhshëm. Kjo është një mase e mirëpritur nga industria e transporteve ajrore dhe detare dhe ajo e turizmit, te dëmtuara shume rende nga pandemia. Britania gjate valës se pare te pandemisë nuk e ndërpreu ardhjen e te huajve ne vend, madje edhe nga vende me incidence te larte virusi, çka shkaktoj kritika te shumta ndaj administratës se Boris Johsnon. Mendohet se ne muajt e pare te pandemisë rreth 20 milionë udhëtare hynë ne Britani deri ne kulmin e valës se pare te përhapjes se virusit vdekjeprurës. Ky është nje lajm i mire edhe per rifillimin e fluturimeve ajrore per kompanitë britanike si British Airways, Easyjet, TUI, ndërkohe qe Wizzair nuk i ka ndërprere fluturimet nga Londra drejt Tiranes. Nje lajm i tille do mundësoi edhe ardhjen me te madhe te shqiptareve drejt vendlindjes gjate muajve te ardhshme dhe pronotimit te pushimeve gjate verës, ku shume prej tyre gjate muajve te sezonit te kaluar veror e shmangen ardhjen ne atdhe.

Top News – Murgesha u vra në mënyrë mizore/ Vrasësit zbulohen pas tre dekadash
24/01 13:56
Top News – Dy javë nën tokë/ Nxirren gjallë 11 minatorë në Kinë
24/01 13:23
Top News – Aleati i Donald Trump/ Johnson zotohet për bashkëshpunim me Biden
24/01 13:14
Top News – Apeli i Organizatës Botërore të Turizmit / Pasaporta e vaksinës, një domosdoshmëri
24/01 13:12
Top News – Covid 19, dorëzohet dhe Holanda/ Ashpërson masat anticovid, futet në shtetrrethim
24/01 13:10
Top News – Arrestohet `El Chapo` i Azisë/ E kërkonin `me qiri` në të gjithë botën
24/01 11:54
Top News – Protestat e dhunshme në Rusi/ Prangoset bashkëshortja e Navalny-it
24/01 11:53
Top News – Gjeniu pa shkollë/ Larry King, fat në profesion jo në jetën private
24/01 11:53
Top News – Në ruajtje prej 30 vitesh nga bodigardë/ Kush është prokurori që mafia kërkon ta vrasë
23/01 22:18
Top News – Arrestohet ‘El Chapo i Lindjes”/ Trafikanti që humbi 85 mln dollarë në një natë
23/01 22:17
Koronavirusi sjell karantinën e parë që prej Luftës II Botërore në Hollandë
23/01 22:00
Policia ruse ndalon dhunshëm protestuesit jashtë burgut kryesor të Moskës
23/01 21:59
Demonstrues në Brazil protestojnë kundër trajtimit të pandemisë nga presidenti Bolsonaro
23/01 21:58
Policia arreston e përleshet me protestuesit mbështetës të opozitarit Navalny në Moskë
23/01 21:57
Protestat kundër shkarkimeve nga puna prej pandemisë në Paris, Francë
23/01 21:56
Top News – Belgjikë, si u zbulua vrasësi shqiptar/ Historia e Muhamet Belbës nga viti 1993
23/01 18:53
Top News – Gjashtë dekada në ekran/ Ndahet nga jeta legjendari Larry King
23/01 18:41
Top News – ‘Mbreti’ i ceremonisë së inaugurimit/ Të gjithë të çmendur për Bernie Sanders…
23/01 18:40
Top News – Pasaporta e vaksinës/ ’Bileta e artë’ për të rilançuar udhëtimet
23/01 18:39
Top News – Dezinfektuesit e duarve/ Alarm ne Francë: Po dëmtojnë sytë e fëmijëve
23/01 18:36