Britani, sot 1725 viktima/ Pasagjerët nga 30 vende në karantinim të detyruar në hotele
27/01/2021 19:47

Nje dite pasi kaloj shifren me te larte te vdekshmerise ne kontinentin evropian me 100 mije veta qe humben jeten, deri dje me covidin, Britania e Madhe sot shenoj nje tjeter shifer mjaft te larte ditor vdekshmerie me 1725 veta te raportuar. Nderkohe shifrat e infektimeve vijne duke u stabilizuar. Por sipas keshilltarit krysor te qeverise per shendetesine, numri i viktimave do vazhdoj te jete tejet u larte edhe per rreth dy jave perpra se te fillojne te bien, cka do te thote se disa dhjetra mijera britnaik qe sot jan gjlle nuk do jene ne kete bote pas dy ose tre javesh. Nderkohe Britania deri me sot ka mundur te vaksionoje me shume se 7 milione e 164 mije veta. Po sot qeveria e Boris Johnson publikoje nje liste me 30 vende me risk te larte, kryesisht nga Amerika Latin dhe Afrika qendrore dhe jugore si dhe Portugalia, udheterat e te cileve, plus edhe shtetas britanik te ardhur nga keto vende, do duhet ne menyre te detyrushme te karantinohen per dhjete dite neper hotele, me shpenzimet e tyre qe minimalisht shkojne ne 1500. Shpresohet se nje mase e tille do dekurajoje ardhjen e udhetareve nga keto vende per shkak te shpenzimeve te medha qe parashikon karantinimi. Vendet e perfshira ne liste mendohet se mund te jene pikenisje per mbritjen e mutacioneve te rrezikshme te zbuluara ne Afrikene e Jugut dhe Brazil per te cilat shkencertarte nuk jane ende te sigurt nese i rezistojne vaksinave aktuale ne qarkullim.

Top Channel/ Pfizer për covid, do bëhet si gripi – vaksinim përvit
16/04 12:21
Top Channel/ Pandemia gjunjëzon Francën, kapërcen 100 mijë viktima
16/04 12:19
Top News – Edhe koronavirusi si gripi/ Pfizer-vaksinimi vjetor mund të jetë i nevojshëm
16/04 12:03
Top News – Nuk do t’ia dijë për Covid-in/ Rritje rekord e ekonomisë kineze këtë vit
16/04 11:55
Top News – E ke kaluar më parë covidin…/ Nuk je i mbrojtur nga riinfektimi, nevojitet vaksina
16/04 11:54
Top News – Pavarësisht suksesit në vaksinim/ Kili regjistron shifra rekord infektimesh të reja
16/04 11:52
Top News – Me shpresën tek vaksina/ Por, sa shanse ka të infektohesh pas imunizimit
16/04 11:51
Top Channel/ Dalin pamjet filmike, policia vret 13 vjecarin
16/04 11:48
Top News – ‘Çmenduri’ në Indianapolis/ Sulm në zyrat e Fedex, 8 viktima e shumë të plagosur
16/04 11:47
Top Channel/ shperthen I ftuari, për Fauccin vaksinat një lojë nuk I do as vetë!
16/04 11:33
Top Channel/ Luftë në Europë brenda disa javësh, paralajmërimi i gjeneralit amerikan
16/04 11:16
Top Channel/ Pentagoni konfirmon UFO-t, “Nuk e dimë c`janë këto objekte”
16/04 10:56
Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30