400 shkolla, mësim të kombinuar/ Në 1360 shkolla vijon mësimi nëpër klasa
04/12/2020 15:15

Mësimi në 1760 institucione arsimore në të gjithë Shqipërinë nuk zhvillohet njësoj. Pas propozimit të komitetit teknik, më 1 dhjetor 400 shkolla po zhvillojnë mësimin e kombinuar, edhe në shtëpi e në klasë brenda një jave. Çdo të premte Ministria e arsimit miraton formën e mësimdhënies në varësi të numrit të nxënësve dhe situatës pandemike në shkolla dhe vendimi i përcillet drejtorive e më pas njoftohen prindërit. Deri më tani 1360 institucione arsimore vijojnë mësimin sipas skenarit të parë në mjediset fizike të shkollës duke respektuar masat anticovid, se bashku me nxënësit e arsimit fillor dhe maturantët të cilët përjashtohen nga skenari i dytë i mësimit të kombinuar. Për shkak të tërmetit ku u dëmtuan 155 shkolla, sipas Ministrisë së arsimit 60 mijë nxënës zhvillojnë mësim me 4 turne deri në orët e vona 19:45 edhe në shkollë edhe online, por ky numër do të ulet pasi 28 shkolla pritet të përfundojnë deri në fund të dhjetorit. Më tej ministria e arsimit i përgjigjet pyetjes së Top Channel se 10 mijë nxënës nuk kanë qasje në mësimin online, por që thekson se shumica e tyre po e zhvillojnë mësimin fizikisht në ambjentet e klasës. Nga ana tjetër Ministria thotë për Top Channel se janë shpërndarë 16 mijë tableta dhe smartphone me internet falas për një vit për fëmijët, duke kundërshtuar në këtë mënyrë shifrën e dhënë më parë kur nevoja ishte vetëm për 10 mijë nxënës.

Top News – ‘Shpërthen’ covidi në vend/ 739 raste të reja dhe 7 humbje jete për 24 orë
22/01 20:18
Top News – Vendet vakante në Kushtetuese/ Soreca e Kim kreut të KED-të arrihet kuorumi
22/01 20:16
Top News – Male dhe ishuj me plehra/ Alarm për krizën e mbeturinave në Ballkan
22/01 19:48
Manastirliu i shpëton SPAK/Blerja e kiteve & respiratorëve, dyshimet janë për anëtarët e komisioneve
22/01 19:43
Maskat larguan edhe gripin/ Nuk janë regjistruar ende rastet e para me gripin e stinës
22/01 19:42
Studentët duan të rikthehen/ Nuk janë dakord me vijimin e leksioneve online
22/01 19:39
Top News – ‘Mos promovoni korrupsion’/ Yuri Kim paralajmëron kryetarët e partive
22/01 18:19
Top News – Policia gjobit 462 qytetarë/ Masat anticovid, ka ende shumë të pabindur
22/01 18:19
Top News – Basha: Ka ardhur koha për ndryshim/ Rama përgjegjës për varfërinë, të largohet!
22/01 18:18
Top News – Alarmi i mjekëve shqiptarë në Europë/ Në Shqipëri, trajtime të gabuara ndaj covid 19
22/01 16:31
Top News – Urdhërohet nga SPAK/ Kontrolle Blic në banesat e të fortëve në Nikël
22/01 15:56
Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01 15:41
Aksident në aksin Elbasan-Peqin/ Makinat bëhen “copë e çikë”, një vajzë në gjendje të rëndë
22/01 15:28
Erë e fortë 80 km/h dhe rrebeshe shi gjatë fundjavës, meteorologia: Ja kur përmirësohet situata
22/01 15:26
Nëna “takon” të birin pas 11 vitesh/ E braktisi, djali u rrit nga një familje rome në Lezhë
22/01 15:23
Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01 15:21
Rusia paralajmëron Shqipërinë/ Dënimi i diplomatit, reagon Moska: Provokim, s’e lëmë pa përgjigje
22/01 15:12
Top News – Gjen djalin pas 11 vjetësh/ Nëna biologjike rrëfen ferrin e përjetuar
22/01 14:30
Top News – “Brenda 3 muajsh, 1200 forca pune”/ Ndërtimi i spitalit ne Fier, Rama bëri një kërkesë
22/01 14:03
Thyen masat anticovid, gjobiten 462 persona
22/01 13:50