Wake Up/ Ekspertja Ballesha: Mos kini frikë nga ushqimet sintetike, lexoni etiketat!
22/05/2019 12:38

Me një rritje të popullsisë botërore diku rreth 9,7 miliardë banorë deri në vitin 2050, bota po mendon për plotësimin e nevojave ushqimore, gjithashtu në rritje. Por nuk është thjesht rritja e numrit të gojëve për t’u ushqyer që përbën problemin më të theksuar; është fakti që rritja e kërkesës për ushqim rrit kërkesën për mish, vezë dhe bulmet, të cilat tani po prodhohen më mënyrë sintetike nëpër laboratorë. Produktet me proteina bimore po përpiqen të hyjnë fort në tregun e mishit. Me prejardhje nga soja, bizelet apo fasulet, produktet sintetike po prodhohen tani duke lënë mënjanë kafshët dhe kjo ka ngjallur një debat të fortë në disa vende Evropiane.Ushqimi sintetik në thelb ka të bëjë me rritjen dhe modifikimin gjenetik në laborator të një proteine bimore me të gjitha vetitë kimike ushqyese si një produkt shtazor. Esmeralda Ballesha, Këshilltare teknike, projekti "Siguria Ushqimore" tha se vitin e ardhëshëm në Shqipëri do të vijnë ekspertë nga Irlanda të cilët do të ndihmojnë institucionet përgjegjëse për tu zhvilluar më shumë në fushën e sigurisë ushqimore, por edhe bizneset e fermerët.

Vendimi i negociatave në tetor/ Hahn: Disa vende skeptike për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
18/06 21:25
PD i bën “pretencën” Ramës/ Analiza e demokratëve: Sa dënohet kryeministri për përgjimet
18/06 21:12
Provimet e minimaturës/ Sot u testuan nxënësit e 9 vjeçares për gjuhën dhe letërsinë
18/06 21:09
Veliaj-Bashës: Mos iu fshih drejtësisë, shko e thuaj të vërtetën për paratë ruse
18/06 21:01
Meta, thirrje për vizat/ Përgjigjet Rama: Presidenti, pjesë e frontit kundër zgjedhjeve
18/06 20:45
Kandidatët për SPAK/ Deri tani janë konfirmuar shtatë të parët
18/06 20:20
Komisioni i Ekonomisë miraton kontratat për Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat
18/06 16:33
Zjarri në Elbasan/ Helikopter për të evakuuar banorët e bllokuar
18/06 16:20
Mashtroi me çmimin e ilaçit soludaminë;CFO Pharma, 560 milionë lekë gjobë
18/06 15:51
Kurse për nënat e reja/ “Mbreteresha Geraldinë” i mëson para lindjes së bebes
18/06 12:23
Prerja e pemëve për ndërtime /Banorët në Durrës kundër: Ka rrezik
18/06 12:18
Studim në Shqipëri/Studentët e Marsejës temë për impaktin e turizmit në mjedisStudim në Shqipëri/Studentët e Marsejës temë për impaktin e turizmit në mjedis
18/06 12:15
Rama hap ‘luftë’ ligjore: Gazetarin e ‘Bild’ do e çoj në gjykatat gjermane
17/06 22:00
Përgjimet e ‘Bild’, Donika Prela ngre dyshime mbi autenticitetin e audiove të publikuara
17/06 21:57
Gara për kryeprokuror/ KLP shtyn afatin për të verifikuar katër kandidatët
17/06 21:39
Fiks Fare/ Dashuri në kohë protestash, varianti më i ri i “Romeo dhe Zhuliela”
17/06 21:03
Fiks Fare/ Skandaloze! Policia e Korçës tallet dhe fyen rëndë qytetarin
17/06 21:01
Fiks Fare / VOA, zëri zyrtar i SHBA-së?! Dy qëndrimet e PD-së per VOA-n
17/06 20:53
Përgjimet e reja të “Bild”, publikohet telefonata e kryeministrit Rama
17/06 19:39
Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt
17/06 16:28