Përmbytjet në Venecia; qyteti mbetet në alarm të kuq!
16/11/2019 18:47

Venecia vazhdon të mbetet në alarm të kuq me më shumë përmbytje dhe erëra të forta të parashikuara për këtë fundjavë, pasi një baticë e jashtëzakonshme pushtoi kanalet e qytetit, ku autoritetet kanë shpallur gjendjen e emergjencës. Kryebashkiaku Luigi Brugnaro, urdhëroi mbylljen e sheshit të Shën Markut të premten, ndërkohë që niveli i rritur i ujit dhe era e fortë u përplasën mbi rajon. Niveli i ujit arriti në 1.54 metra thellësi, pak para mesdite, më i ulët nga ai i regjistruar të martën, por mbetet ende i rrezikshëm. “Jam i detyruar të mbyll sheshin për të evituar rreziqet e shëndetit për qytetarët…një katastrofë”, tha Brunjaro. Pasdite, sheshi u rihap, ndërsa niveli i ujit u reduktua. Por, autoritetet e mbrojtjes civile paralajmërojnë për rrezikun e përmbytjeve të reja në rajonin e Venecias, të shtunën dhe në vijim. Kishat, dyqanet dhe shtëpitë në qytetin e mbrojtur nga UNESCO janë përmbytur me nivelin e ujit që të martën shënoi nivelin më të lartë në gjysmë shekulli. “Venecia është gjunjëzuar”, tha Brunjaro “po flas për miliarda euro dëme.” Kriza ka bërë që qeveria të akordojë një fond prej 20 milionë eurosh për të përballuar situatën ndërkohë që riparimi i dëmeve në qytet, do të jetë një sipërmarrje gjigante. Shumëkush, përfshirë kryebashkiakun e venecias, kanë fajësuar ngrohjen globale për përmbytjen dhe kanë paralajmëruar se qyteti i ekspozuar ndaj katastrofave natyrore duhet të zgjohet dhe të përballet me rreziqet. Serenissima, siç quhet qyteti pluskues, ka 50 mijë banorë por pret çdo vit 36 milionë vizitorë nga e gjithë bota. Një projekt masiv infrastrukture, i quajtur MOSE, ka nisur që nga 2003 për të mbrojtur qytetin, por ai është shoqëruar me ezaurim fondesh, skandale korrupsioni dhe vonesa.

Top News – Fotoja e aktores/ Dyshimet se mund të jetë mbytur
13/07 22:45
Top News – Raporti i Eurostat/ Shqiptaret me jetëgjatët në Ballkan
13/07 22:29
Top News – Letra e milionerëve/ Na rrisni taksat, përdorini për covid
13/07 19:19
Top News – Bangladesh, virusi. Njerëzit nuk shkojnë në spital
13/07 15:37
Top News – Festoi në Teksas/ Vdes 30 vjeçari nga pandemia
13/07 14:58
Top News – Zgjedhjet në Poloni/ Fiton politikani anti-LGBT
13/07 12:34
Top News – Tension në Bullgari/ Kërkohet dorëheqja e qeverisë
13/07 12:05
Top News – Covid-19 / Shpërthen keq dhe në Meksikë
13/07 11:54
Top News – Florida shtohet edhe me shumë numri i infektimeve ditore me Covid-19
13/07 11:31
Top News – Imuniteti COVID/ Ekspertët: Ikën për disa muaj
13/07 11:28
Top News – Djali i Yllka Mujos/ Amos Zaharia zbulon disa sekrete
12/07 19:48
Top News – Kandidatura e Kanye West për President, Kim Kardashian tepër e shqetësuar
12/07 18:55
Top News – Montreal, distancimi social/ Në tryeze, me manekinë në mes – Pa koment
12/07 18:14
Top News – Festivali i harkut/ Mongoli, mbahet pa spektatore – Pa koment
12/07 18:13
Top News – Turistët amerikanë/ Amalfi ia ndien mungesën – Pa koment
12/07 18:13
Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32