Nën shenjën e “Miut”/ Azia përgatitet për vitin e ri hënor
19/01/2020 20:49

Viti i ri hënor, mbërrin më 25 janar. E ndërkohë, rrugët e Taipeit dhe tempujt e tij, janë mbushur me blerës apo besimtarë, në prag të fillimit të vitit të miut. Miu, është i pari nga të gjitha kafshët e zodiakut kinez dhe besohet se ai mund të sjellë shumë fat, vecanërisht tek shëndeti. “Ky vit, 2020, është viti i miut. Kinezët besojnë se miu mund të sjellë shëndet dhe fat ndaj edhe ne kemi fraza të tilla si ‘Viti i miut do të sjellë fat të mirë’, ‘paratë do të të ngjisin në vitin e miut’ dhe ‘viti i miut do të të sjellë plot të mira”, tha një burrë. Viti i miut, është i pari në 12 shenjat e zodiakut kinez, ndaj nga shumëkush besohet se ky vit do jetë i mbushur me risi apo do të jetë një fillim i ri. Viti i ri hënor, është fillimi i një viti kalendarik, muajt e të cilit janë ciklet e hënës. Ai shënohet gjerësisht në azinë lindore dhe atë juglindore, ku përgatitjet për festime nisin ditë më parë.

Michael Roth: Në 24 mars, sinjal i qartë për Ballkanin Perëndimor
26/02 20:22
Del “Anti-Greta”: 19 vjeçarja gjermane që lufton aktivisten e klimës!
26/02 20:15
Lamtumirë BE/ Migracioni po ndryshon kahje
26/02 19:37
Vajza që qeshte nis një jetë të re larg bombave
26/02 19:33
Papa sfidon koronavirusin, përqafon besimtarët pa maskë
26/02 19:28
Vendimi i Hong Kongut/ 1200 usd dhuratë për çdo banor
26/02 19:26
Mbërrin koronavirusi në Greqi/ Konfirmohet rasti i parë, një 38-vjeçare që kishte qenë në Itali
26/02 15:53
Koronavirusi frenoi ekonominë! Parashikime se e gjitha bota do hyjë në recesion
26/02 15:30
12 të vdekur në Itali/ Koronavirusi shfaqet në disa vende evropiane, viktima edhe në Francë
26/02 15:22
Java e modës në Francë! Dior dhe Saint Laurent në pasarelë…
26/02 14:35
“Stupid love”/ Gati albumi i ri i Lady Gaga-s
26/02 14:28
Karnavalet në Nicë… Spektakël në qytetin francez
26/02 14:15
Koronavirusi ndryshon ritet fetare! Në Filipine besimtarët ndryshojnë ritualin në kishë
26/02 14:13
Itali, koronavirusi nuk ndalet! Shkon në 11 numri i viktimave
26/02 07:44
Sulmi në Gjermani, numri i të plagosurve shkon në 52
25/02 23:02
Domingo kërkon ndjesë pas akuzave për ngacmime seksuale
25/02 22:57
Neonazistët, rrezik edhe për Australianë e largët
25/02 22:51
Ndahet nga jeta Hosni Mubarak, ish-presidenti egjiptian
25/02 22:50
Karnavalet e Rios! Në pistë zbresin shkollat më të mira të sambas
25/02 22:38
Banka e farave, 1 milion varietete nën akull
25/02 22:31