Në vendin e arinjve, “bashkëjetesa” bëhet e rrezikshme…
08/11/2019 18:35

Rumania që ka popullatën më të madhe të arinjve të murrmë në Evropë, po përjeton një numër në rritje sulmesh të tyre, veçanërisht mbi bagëtitë. Fshatarët e prekur nga sulmet duan që të hiqet ndalimi i gjuetisë së arinjve, vecanërisht ligji i BE që e përcakton ariun si një specie të mbrojtur. Senatorët Rumunë kanë miratuar një ligj të debatueshëm që do të lejojë gjuetinë e arinjve gjatë pesë viteve të ardhshme, duke cituar mbipopullimin e kësaj specieje. “Ka shumë prej tyre. Ata po sulmojnë derrat nëpër stalla. Një i afërm i imi humbi dy derra menjëherë pasi një ari kish hyrë në stallë gjatë natës. Nuk e di përse duhet ndaluar gjuetia e tyre”, shprehet Maria Jauca, banore. “Mund të shohësh edhe tani gjurmët e ariut atje tej”, tregon një tjetër banore. Sipas zyrtarëve, këtë vit është parë një numër në rritje incidentesh. Vitin e shkuar tre lopë ishin sulmuar ndërsa këtë vit, dy lopë dhe nëntë derra janë bërë viktima të sulmeve të arinjve të murrmë. Për ekspertët, rastet e shtuara të përballjes me arinjtë nuk kanë edhe aq lidhje me numrin e arinjve të egër. Dëmet varen kryesisht nga sasia e ushqimit që ata gjejnë në natyrë. Në rastet kur arinjtë nuk mund të sigurojnë ushqim mjaftueshëm në natyre, ata i drejtohen qendrave të banuara.

Plani i Trump për Lindjen e Mesme, publikohet projekti i Kushner për paqen palestinezo-izraelite
29/01 05:51
Plas dhuna në Francë/ Policia përleshet me zjarrfikësit
29/01 05:50
Pretendimi Iranian/ Në avionin e rrëzuar, edhe drejtuesi I CIA-s
28/01 20:15
Virusi Wuhan/ Nis evakuimi i shtetasve të huaj
28/01 20:12
Bill Gates dhuron 10 milionë dollarë për luftën kundër koronavirusit
28/01 19:29
Fshati Anglez, u sakrifikua për të ndalur Mortajën
28/01 18:51
Boris Johnson sfidon hapur Amerikën/ I lejon Huaweit qasje në 5G
28/01 18:40
Ish-mbreti i Belgjikës pranon atësinë pas testit të ADN
28/01 17:16
Koronavirusi i frikshëm/ Çfarë duhet të dimë për 2019-nCov
28/01 15:33
Rindizet zjarri i vjetër? Mediat vazhdojnë të spekulojnë për Pitt dhe Aniston
28/01 13:18
Në Indonezi ftohen gratë të fshikullojnë shkelëset e së njëjtës gjini
28/01 13:13
Aksidenti i Kobe Bryant/ Hetuesit 5 ditë në vendngjarje, nuk gjenden trupat
28/01 13:11
Rrëzohet avioni amerikan/ Mjet i ushtrisë amerikane, por s’dihen viktimat
28/01 12:44
Përse rrinë shqiptarët në internet? Shumica e përdorin për informacion mbi mallra e shërbime
28/01 12:33
Mbi 100 të vdekur nga koronavirusi/ Rastet e infektimit po dyfishohen brenda ditës
28/01 11:52
Tragjedia Bryant/ A kishte faj piloti?
27/01 20:25
Rishfaqet ISIS/ Kërcënon të sulmojë Izraelin
27/01 20:10
Pas Grenellit, Borell/ Kryediplomati i BE, në Prishtinë e Beograd
27/01 20:08
81 të vdekur, 3 mijë të infektuar/ Koronavirusi, dyshohet që në kinë të jenë 100 mijë persona të prekur
27/01 19:40
Qeveria turke: Presim termet 7,5 në Stamboll
27/01 16:36