Fluturimi rekord/ Nju Jork-Sidnei, 19 orë e 30 minuta
15/11/2019 21:24

Derisa dikush të shpikë një pajisje për teleportimin e njerëzve nga njëra anë e Tokës në tjetrën, kjo është arritja më e madhe deri tani. Avioni i përfshirë në fluturimin eksperimental të realizuar nga linja ajrore australiane Qantas preku tokën në Sidnej, duke thyer dy rekorde aviacioni, pasi ishte nisur nga Londra dhe pa bërë asnjë ndalesë rrugës, mbërriti në qytetin australian pas 19 orësh e gjysme. Qantas është duke realizuar një sërë testimesh për të verifikuar efektet e fluturimeve shumë të gjata. Avioni Boeing 787-9 Dreamliner, u nis nga Aeroporti Heathrow i Londrës të enjten dhe mbërriti në atë të Sidnejt të premten. Udhëtimi 17,800 kilometra i gjatë, është pjesë e synimeve të kompanisë, Qantas për të realizuar fluturime të rregullta nga qytetet e mëdha, Sidnej dhe Melburn, drejt Londrës e Nju Jorkut. Për këtë qëllim, muajin e kaluar. e njëjta kompani ajrore përfundoi fluturimin e parë direkt nga Nju Jorku në Sidnej për 19 orë e 16 minuta. Një tjetër fluturim Nju Jork-Sidnej pritet të realizohet këtë muaj. Këto arritje të Qantasit mund të ndihmojnë në krijimin e një gjenerate të re avionësh të fluturimeve super të gjata, të cilat do ta lidhin Sidnein e largët me destinacionet në të gjithë Europën dhe Shtetet e Bashkuara.

Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14
Top News – Këngëtari nigerian dënohet me vdekje për blasfemi
10/08 19:40
Top News – Aktori Antonio Banderas/ Infektohet me covid për ditëlindje
10/08 18:27
Top News – Me kanoe në lumin Spree/ Berlinezët i largohen të nxehtit – Pa komente
10/08 16:52
Top News – Përmbytjet në Evia/ Greqi, viktima dhe të zhdukur- Pa komente
10/08 16:51
Top News – Aroma e hënës/ Francë, krijohet në laborator – Pa komente
10/08 16:51
Top News – Trupa e operas/ Angli, koncert në natyrë – Pa komente
10/08 16:51
Top News – Gjermania, 10.5 mln euro/ Fondi për mbështetje të biznesit
10/08 16:32
Top News – Zelanda e re/ 101 ditë pa koronavirus
10/08 16:19
Top News – Pesë muaj pandemi/ Afro 20 milionë infektime në botë
10/08 16:11
Top News – ‘Ka ende shpresë’/ OBSH-ta shtypim virusin
10/08 16:05
Top News – Kërkimet në Mesdhe/ BE: Operacionet turke, shqetësuese
10/08 15:41
Top News – Hong Kong, arrestohet biznesmeni në kuadër të ligjit të ri
10/08 15:40
Top News – Shpërthen mali Sinabung/ Indonezi, hi dhe tym në qiell
10/08 15:18
Top News – Taksa për të pasurit! Protestë para shtëpisë së Bezos
10/08 15:02
Top News – Statistikat në SHBA/ 97 mijë fëmijë me Covid-19 në korrik
10/08 14:20
Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08 13:04
Top News – Zgjedhjet në Bjellorusi/Lukashenko festë, opozita protestë
10/08 12:38
Top News – Covid- 19 rikthehet në Evropë… Por, jo në Itali
10/08 12:24