Fluturimi rekord/ Nju Jork-Sidnei, 19 orë e 30 minuta
15/11/2019 21:24

Derisa dikush të shpikë një pajisje për teleportimin e njerëzve nga njëra anë e Tokës në tjetrën, kjo është arritja më e madhe deri tani. Avioni i përfshirë në fluturimin eksperimental të realizuar nga linja ajrore australiane Qantas preku tokën në Sidnej, duke thyer dy rekorde aviacioni, pasi ishte nisur nga Londra dhe pa bërë asnjë ndalesë rrugës, mbërriti në qytetin australian pas 19 orësh e gjysme. Qantas është duke realizuar një sërë testimesh për të verifikuar efektet e fluturimeve shumë të gjata. Avioni Boeing 787-9 Dreamliner, u nis nga Aeroporti Heathrow i Londrës të enjten dhe mbërriti në atë të Sidnejt të premten. Udhëtimi 17,800 kilometra i gjatë, është pjesë e synimeve të kompanisë, Qantas për të realizuar fluturime të rregullta nga qytetet e mëdha, Sidnej dhe Melburn, drejt Londrës e Nju Jorkut. Për këtë qëllim, muajin e kaluar. e njëjta kompani ajrore përfundoi fluturimin e parë direkt nga Nju Jorku në Sidnej për 19 orë e 16 minuta. Një tjetër fluturim Nju Jork-Sidnej pritet të realizohet këtë muaj. Këto arritje të Qantasit mund të ndihmojnë në krijimin e një gjenerate të re avionësh të fluturimeve super të gjata, të cilat do ta lidhin Sidnein e largët me destinacionet në të gjithë Europën dhe Shtetet e Bashkuara.

Si ka ndryshuar stili i veshjes së Meghan Markle në një kohë të shkurtër?
23/01 18:18
Kanadezët kundër: Për sigurinë, Harry të paguajë vetë!
23/01 17:51
Organi monitorues i KE: Shqipëria përparim në masat kundër pastrimit të parave
23/01 16:10
Masa sigurie në Pekin/ Anulohen kremtimet për vitin e ri, njerëzit po blejnë ilaçe
23/01 15:11
Vlera e tregut/ Tesla kapërcen Volkswagenin
23/01 13:08
SHBA, “lista e zezë”/ Shtohen edhe 6 shtete të tjera
23/01 12:51
Virusi i rrezikshëm në Kinë/ Gazetarja për Top Channel: Ja çfarë po ndodh deri më tani!
23/01 12:46
Zbulohet e vërteta shokuese e virusit që po vret në Kinë
23/01 11:30
Video/ ‘Dilni jashtë’, Macron sherr me oficerët izraelitë
23/01 08:15
Avioni automatik, Airbus e teston me sukses
22/01 20:12
Gjyqi ndaj Trump në senat/ Në hetim nuk do të lejohen dëshmitarë të rinj
22/01 20:07
Presidentja e re greke/ “Gruaja” që shembi çdo barrierë
22/01 19:40
Panik në fluturim! Kabina e avionit mbushet me tym
22/01 19:18
Toyota dhe Honda tërheqin nga tregu miliona makina
22/01 19:17
Virusi vdekjeprurës, përpjekje për të ndalur epideminë
22/01 18:46
Davos/ Dy hidraulikë dyshohen për spiunë
22/01 17:19
Ndryshimet e klimës, do të zhvendosen miliona njerëz
22/01 17:17
“Rapunzeli” indiane/ Vajza me flokët më të gjatë në botë
22/01 17:01
75 vjetori i çlirimit të Aushvicit/ Në kamp u vranë 1.1 milionë hebrenj
22/01 16:31
Bizhuteri si vargonj/ Varëse të ekzagjëruara, moda e 2020-ës
22/01 13:09