Emmanuel Macron vazhdon reformat e pensioneve pavarësisht grevave
10/12/2019 18:29

Presidenti francez Macron është i vendosur t’i përmbahet rrugës së nisur për reformat e pensioneve, pavarësisht bllokimit të transportit nga grevat e vazhdueshme në vend. Planet e qeverisë së tij do të prezantohen më vonë këtë javë. Sindikatat e Francës, të cilat pretendojnë se reformat do të detyrojnë shumë njerëz të punojnë më gjatë për një pagesë më të vogël në pension, e filluan protestën e tyre të enjten. Greva masive bllokoi udhëtarët, mbylli disa shkolla dhe goditi turizmin në Paris dhe në rajone të tjera. Macron, një ish-bankier investimesh, argumenton se rregullimi i pensionit do ta bëjë sistemin aktual të pensionit, i cili është i ndërlikuar, i vjetëruar, më të ndershëm dhe të qëndrueshëm financiarisht, duke shkrirë 42 plane të ndryshme për pagesat e pensioneve në një. Qeveria thotë se nuk do ta ndryshojë moshën zyrtare të daljes në pension në 62 vjeç, por projekti pritet të përfshijë kushte financiare për të inkurajuar njerëzit të punojnë më gjatë, meqenëse jetëgjatësia është shtuar. Plani i ri i daljes në pension do të prekë të gjithë punonjësit francezë, por grevat janë shtrirë kryesisht te punëtorët e sektorit publik, mes tyre edhe shoferët e trenave, mësuesit dhe punonjësit e spitaleve. Në fundjavë, udhëtarët përjetuan një kaos më të madh udhëtimesh, pasi shumica e trenave francezë nuk qarkulluan. Ndërprerje pati edhe në itenerarët ndërkombëtare të trenave.Tre sindikatat kryesore të hekurudhave që kanë bërë thirrje për aksionin, kërkojnë që protesta të rritet, përpara një greve tjetër të përgjithshme dhe protestave masive të paralajmëruara këto dite.

Top News – Shpërthimi në Bejrut/ Në hetime edhe përfaqësues të FBI
13/08 22:44
Top News – Marrëveshje historike/ Mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
13/08 21:49
Stërvitja greko-franceze/ Mesazh Turqisë që te ndaloje kërkimet për hidrokarbure
13/08 20:07
Top News – Galicia ndalon duhanin/ Rrit rrezikun e koronavirusit
13/08 15:32
Top News – Qyteti me dy pale rregulla/ I ndarë mes Belgjikës e Holandës
13/08 15:28
Top News – Strategjia e Johnson/ Të luftojë Covidin me ulje peshe
13/08 15:23
Top News – Erdogan: Athina të pranojë dialog. Presidenti turk do bisedojë me kancelaren Merkel
13/08 15:14
Top News – Krahë pule me Covid/ U zbuluan në Kinë, ishin importuar nga Brazili
13/08 15:08
Top News – Probleme me dushin/ Trump kërkon ndryshimin e ligjit
13/08 12:47
Top News – Dekada e fundit, më e nxehta e regjistruar në tokë
13/08 12:46
Top News – Muzikali “Diana”/ Në Netflix para Brodadway-t
13/08 12:45
Top News – Vaksina për Covid 19/ Gjermania, gati muajt e ardhshëm
13/08 12:36
Top News – Dezinformimi për Covid-in/ Të paktën 800 viktima në gjithë botën
13/08 12:27
Top News – “Kujdes me totalitarizmin”/ Paralajmërimi i sekretarit Pompeo në Republikën Çeke
13/08 12:22
Top News – Biden dhe Harris: Trump rrënoi Amerikën
13/08 12:14
Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08 12:06
Top News – Shefi i OKB-së: Pandemia rrezikon paqen në botë!
13/08 11:55
Top News – Pompeo për Kinën/ Armik me i keq se Bashkimi Sovjetik
12/08 21:07
Top News – Spektakël i Guggemos/ Akrobaci në muzeun e teknikës – Pa koment
12/08 16:18
Top News – Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
12/08 14:34