Yuri Kim pyet PS-në: Nga se keni frikë?! Pse lejoni njerëzit të mendojnë që ju jeni “aleatë”?
24/03/2021 15:25

E dërguara e Washingtonit në Tiranë Yuri Kim kërkesën që Tom Doshi mos të ulet përsëri në karrigen e deputetit e ka avancuar kësaj here me një ton në formën e ultimatumit. “Ne vërejmë se Partia Demokratike e Shqipërisë dhe të tjerët, nuk duan që në parlamentin e Shqipërisë dikë të shpallur non grata në SHBA për korrupsion”, tha ajo. Ambasadorja Kim në postim e saj në Twitter ka renditur disa pyetje. Megjithëse nuk e përmend me emër Partinë socialiste, referenca në adresë të shumicës qeverisëse nuk lë vend për interpretim. “Për të tjerët: Për çfarë keni frikë? A është e dobishme të qëndroni të heshtur? Pse po lejoni që njerëzit të mendojnë se ju jeni aleatë? Është kjo të menduarit të asaj ç’ka zgjedhësit meritojnë? Shqipëria meriton më mirë” shtoi Kim. Mesazhi shoqërohet me postimin e departamentit të shtetit në twiter kur shpalli non grata Tom Doshin në 14.04.2018. Ofensiva amerikane kundra Tom Doshit nisi disa javë përpara se subjektet politike të dërgonin listët e kandidatëve në KQZ. Vetë Tom Doshi e injoroi kërkesën amerikane dhe kandidoi si i pari në listat e PSD në Tiranë dhe Shkodër. Ndërkohë Edi Rama i pyetur për kandidimin e Tom Doshit, u distancua kur tha se ai ishte përjashtuar nga PS. Megjithatë kjo përgjigje dhe garancitë e dhëna prej tij amerikanëve, se Tom Doshi nuk do të jetë faktor në formimin e qeverisë së re nëse socialistët fitojnë, nuk i ka mjaftuar selisë diplomatike në Rrugën e Elbasanit.

Top Channel/ Zgjedhjet në bashkitë pa kryetar/ Sot kthen përgjigje Presidenti, del në ora 17.00
07/12 12:43
Top Channel/ Escobar vjen në Tiranë/ Më 9 dhjetor, takon Ramën dhe Bashën
07/12 12:05
Top News- Beteja Berisha-Basha/ A do të kemi një kompromis të orëve të vona?!
07/12 09:57
Top News-Dosja e Kushtetueses në zyrën e Metës/A do ketë vendim për 6 bashkitë pa kryetar!
06/12 22:12
Top News – Këlliçi- ‘Foltorja’ na bëri të ndjehemi krenarë që jemi pjesë e PD-së
05/12 20:03
Top News – Evi Kokalari- PD një parti konservatore, Kushtetuta e re e PD
05/12 20:03
Top News – Berisha- Do të bëjmë gjithçka për krijimin e një klime miqësore ndaj biznesit
05/12 20:02
Top News -Berisha- PD gjatë qeverisjes së saj zvogëloi aparatin burokratik që rëndonte taksapaguesit
05/12 20:02
Top News – Berisha- Rama ia doli të marrë peng opozitën e ta shndërrojë atë në fasadë
05/12 19:30
Top News-Berisha- Një ‘Foltore’ historike për shqiptarët, entuziazëm si në revolucionin e vitit 1990
05/12 19:30
Top News-Berisha-Shqiptarët pas 30 vitesh po përballen me diktaturën, modelin e shkuar të Shqipërisë
05/12 19:29
Top News – Berisha- Shqiptarët kanë humbur votën e lirë, narkoqeveria ka numëruar votat
05/12 19:29
Top News – Berisha- Më 11 dhjetor rithemelojmë PD-në me vlerat që ajo mbart në të vërtetë
05/12 19:28
Top News – Hera e parë në historikun e PD/ Delegatët e Kuvendit, kartë me element sigurie
05/12 13:16
Top News- Ish kryetari i PD akuza Gazment Bardhit / Ja si i fryu numrat e delegatëve
04/12 14:26
Top Channel/ “Basha ndiqet penalisht në Belgjikë”/ Berisha lajmëron protestë pas 11 dhjetorit
04/12 02:27
Top News – Basha për dosjen ‘non grata’/ ‘I vetmi hall që ka berisha, s’ka lidhje me PD’
03/12 20:30
Top News -‘E more të vockël Lulin o doktor, tani ai kërkon të na hajë’ demokrati Devollit-Berishës
03/12 20:19
Top News – Demokrati bën gafën ‘Luli peng i Bashës’ Berisha e korigjon duke qeshur
03/12 20:17
Top News – Berisha ‘Shpifjen non-grata e kam çuar në Gjykatë, s’kam kërkuar ndihmë’
03/12 20:13