Vuçiç: Kurti, më i vështirë/ Komentet e presidentit serb për kryeministrin e ri të Kosovës
22/10/2019 19:00

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç e pranoi se i druhet Albin Kurtit, dhe arsyen perse, ia tregoi të përditshmes austriake “Der Standard”. Vucic foli aty për një një sërë çështjes që po e shqetësojnë rajonin e Ballkanit Perëndimor, përshirë dialogun Prishtinë-Beograd dhe ngecjen e procesit integrues. Por më tej gjatë intervistës sw zbardhur nga gazetaexpress, u prek dhe çështja e ardhjes në në pushtet të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, si dhe mundësia e heqjen e taksës së shumëdiskutuar mbi produktet serbe e vendosjes së reciprocitetit. “Nëse Kurti dëshiron të rregullojë dicka, atëherë le të shohim se çfarë mund të bëjmë”, u shpreh ai për “Der Standard”. Por kreu i shtetit serb e pranoi se i druhet një zhvillimi të tillë dhe ndikimit që mund të ketë në dialog, pasi sipas tij, deklaratat e fundit të bëra nga kreu i VV’së “janë më të ashpra se ato të ish kryeministrit haradinajd dhe të presidentit thaci. “Kam frikë për ndikimin që mund të ketë në dialog. Ditët e fundit, deklaratat e tij publike kanë qenë tre herë më të këqija se ato të Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt”, ka thënë Vuçiç. Kurti deklaroi muajin e kaluar se tarifa 100% mund të hiqet, por jo pa u vendosur më parë reciprociteti i plotë.

Top News – Shqipëri-Kosovë/ Konsullate të përbashkët në Strugë
05/12 16:54
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Rifillojnë bisedimet në Bruksel
04/12 19:53
Top News – Merr dritën jeshile/ Qeveria e re Malazeze
04/12 19:13
Top News – Një epokë e re në Malin e Zi
04/12 14:48
Dritan Abazoviç e pranon hapur: Më ofruan 21 milionë euro për të mos rrëzuar Gjukanoviçin
04/12 12:30
Top News – Kosovë e Maqedoni/ Shtohen vdekjet nga koronavirusi
03/12 21:30
Top News – Vuçiç dhe Merkel/ Flasin në telefon për Kosovën
03/12 19:47
Top News – 14 viktima në Kosovë/ Vjosa Osmani shërohet nga covidi
02/12 17:15
Kosovë, masat mbeten në fuqi/ Shkup, qeveria propozon që gjendja e krizës të shtyhet edhe për 6 muaj
01/12 22:34
Top News – Gjendja e krizës/ Shkupi e zgjat për 6 muaj
01/12 21:14
Top News – Sulmohet Zoran Zaev/ `Shiti interesat kombëtare`
01/12 18:54
Top News – Greqi, digjet fëmija/ Tragjedi në një familje Shqiptare
01/12 17:41
Top News – Greqi, vdes 16-vjeçari/ Banesa u përfshi nga flakët
01/12 16:05
Top News – Negociatat me BE-në/ Ende asnjë datë për Shqipërinë
30/11 16:42
Me pistoletë e kokainë në çantë, arrestohet këngëtari i famshëm Notis Sfakianakis
30/11 12:25
Top News – VV fiton Podujevën/ Lista serbe, Mitrovicën e Veriut
30/11 12:23
Top News – Pendarovski: Pak shanse për çeljen e shpejtë të negociatave me BE
30/11 12:21
Top News – Këngëtari i famshëm grek/ Policia e kapi me armë dhe drogë
30/11 10:44
Top News – Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit
29/11 13:20
Top News – Kaloi pikun e covid/ Stabilizohet gjendja ne Maqedoni
27/11 18:24