Vështirësitë në qendrat e autizmit/ Në Gjirokastër nevojiten mjedise të reja
15/12/2020 12:34

64 fëmijë janë duke u trajtuar në qendrën ditore të trajtimit të fëmijëve me autizëm në Gjirokastër, por një numër shumë më i madh fëmijësh dhe të rriturish me probleme të elementëve të autizmit, sindromës Down, çrregullimeve të tjera psikologjike dhe depresionit të shkallëve të ndryshme, ende nuk po marrin trajtim për mungesë ambientesh, programesh dhe terapistësh. Maralba Bime, që e drejton qendrën prej disa vitesh thotë se mezi pret që të zhvendosen në një ambient të ri që sapo ka filluar të rehabilitohet për ta. Ajo shpreson që investimi i shumëpritur prej vitesh, t’i çelë rrugë disa programeve të reja dhe trajtimit për më shumë persona në të ardhmen. Në qendrën aktuale 64 fëmijë dhe 10 anëtarë të stafit po përdorin një tualet të vetëm dhe ndonjëherë terapistëve u duhet të ndajnë një klasë për të trajtuar dy fëmijë njëkohësisht. Këshilli i Qarkut konfirmoi se qendra e re terapeutike pritet të jetë gati në pranverë pas një investimi që do të përshtasë mjediset e ish-konviktit të shkollës artistike, megjithatë do të varet nga Ministria e Shëndetësisë nëse do të ketë staf të shtuar për trajtimin e fëmijëve që udhëtojnë drejt Gjirokastrës nga i gjithë qarku. Sfida kryesore e profesionistëve të kësaj qendre është aftësimi i fëmijëve për në shkollë. Në 90% të rasteve, fëmijët paraqesin probleme të sjelljes, të të nxënit, të hiperaktivitetit, mungesës së përqendrimit dhe perceptimit dhe jo në pak raste, edhe të agresivitetit.

Top Channel/ Çelet sezoni turistik në Lezhë, vizitorë të vendas e të huaj në panairin e gastronomiisë
10/06 22:38
Top Channel/ Nga janari, 9 turistë humbën jetën/ Të përfshirë në disa incidente, shumica perëndimorë
10/06 19:33
Top Channel/ “Kurti po ndihmon Vuçiç”! Opozita serbe: Po ngjall pasionet për territore
10/06 19:26
Top News – Si e ‘ndihmoi’ Kurti Vuçiçin!/ ‘New York Times’- Serbia, fiton nga tensionet
10/06 19:22
Top News – Berisha përsërit / ‘Rama rrëzohet vetëm me protesta’
10/06 18:19
Top News – Anglezët trafikantë në Dhërmi, policia arreston edhe dy shtetas të tjerë
10/06 18:18
Top News – Begaj dhe Kurti kërkojnë unitet!/‘T’i jepen fund përçarjeve Kosovë-Shqipëri’
10/06 18:17
Top News – Asgjësohen 1136 bimë kanabis/ Dy operacione antidrogë në Krujë e Lezhë
10/06 17:04
Top News – Policia aksion kundër ndotjes akustike, procedon dy menaxherë lokalesh
10/06 17:03
Top News – Ndryshimet në Kodin Penal, konfiskim pasurie edhe te personat e tretë
10/06 17:02
Top News – Pse Rama nuk u konsultua me Kurtin/ Konjufca kundër draftit të Shqipërisë
10/06 17:02
Top Channel/ Kishin vendosur muzikë të lartë, nën hetim 2 menaxherët e lokalit në Tiranë
10/06 15:47
Top Channel/ Shqiptarët në kurthin e FBI! Bandat kriminale me telefonat ANOM, ishin krijuar nga FBI
10/06 15:29
Top News – Parandalohet vrasja në Shkodër/ Nipi kërcënon xhaxhanë me armë, vihet në pranga
10/06 14:45
Top News – Shëndetësia për turizmin / 30 qendra shëndetësore hapen në bregdet
10/06 14:30
Top News – Gërryente me ekskavator shtratin e lumit Mat/ Arrestohet 34-vjeçari, në kërkim një person
10/06 14:01
Top Channel/ Parandalohet krimi, 29-vjeçari në Shkodër kërcënoi se do vriste xhaxhanë për tokat
10/06 13:22
Top Channel/ Burg përjetë për masakrën, Gjykata greke 4 dënime për grekun që vrau familjen shqiptare
10/06 12:20
Top News – Bleu vota për Fisnik Qosen në Kavajë/ 39-vjeçari u ‘fundos’ nga përgjimet telefonike
10/06 12:15
Top News – Motori i policisë përplaset me një furgon, plagoset efektivi; dërgohet në spital
10/06 12:01