Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10/2020 11:07

I ashtuquajturi “Vrasësi i Twitterit” në Japoni u deklaruar fajtor për vdekjet e nëntë personave të cilët i kishte kontaktuar përmes platformës sociale. Kjo çështje e profilit të lartë ka tronditur mbarë vendin. Takahiro Shiraishi u arrestua në 2017 pasi në banesën e tij u gjetën pjesë trupash njerëzorë, e përpara gjykatës, ai vete se akuzat kundër tij “janë të gjitha të sakta”. Por avokatët mbrojtës pretendojnë se dënimi duhet zvogëluar, pasi viktimat sipas tyre, e dhanë vetë pëlqimin për t`u vrarë. Ndëshkimi në një rast të tillë mund të jetë dënimi me vdekje, që në Japoni kryhet me varje. Çështja gjyqësore ka tërhequr interes të gjerë e më shumë se 600 persona ishin vënë në radhë për 13 vende në galerinë publike për të ndjekur seancën e parë. Prokuroria i tha gjykatës se i akuzuari hapi një llogari në Twitter në Mars 2017 “për të kontaktuar gratë që mendojnë vetëvrasjen e të cilat, i pa si shënjestra të lehta”. Viktimat e tij ishin të moshës 15 deri 26 vjeç.Ai pretendohet se ka vrarë, copëtuar dhe ruajtur pjesët e trupit të tyre në banesën e tij në qytetin japonez të Zama, afër Tokios.

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56