Top News – Vështirësitë nga pandemia/ Basha me çiftin e pensionistëve
01/12/2020 14:46

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me një çift pensionistësh në Tiranë, ku u njoh me vështirësitë e krijuara nga pandemia në jetën e tyre. Gjatë bisedës me Bashën, çifti Robert dhe Budulina Martini, thanë se ka munguar mbështetja e shtetit për shtresën e tyre në këtë periudhë të vështirë. “Mund të flasi qeveria, jep balloma, jep pankarta, jep ashtu po kur vjen puna tek moj ta marrça, lek vjen e lek nuk e dim se ku shkon. Mua shyqyr zotit nuk na ka ndodh por me çfarë dëgjoj me shkuar nëpër farmaci me marrë ilaçe.... Nuk e përballojmë. Paracetamol, jo, jo vitamina e cfarë janë ato jo jo nuk e përballojmë dot. 80 mijë lek shkon energjia, telefoni kjo, ajo. Edhe shokët e mi që kanë dalë në moshën time me 23 vite pune po deshe ju jap emra me 110 mijë lekë. Ja të them sinqerisht te furra ke bukë të ftohtë. Buka e ftohtë është 300 lekë, ja kështu.. Duke degjuar çiftin e pensionistëve Basha tha se jo vetëm pensionistët që janë lënë ne harresë nga qeveria gjatë pandemisë, por edhe shtresat e tjera si bizneset që janë goditur më rëndë, nuk kanë marrë thuajse asgjë për të mbijetuar. "Virusi është shumë i rrezikshëm. Moshat e treta i godet shumë më rreptë se sa moshat e tjera dhe është detyra juaj të ruani veten, është dyfish detyra jonë, por po jua them si prindërve të mi që t'ju ruajmë ju. Më e dhimbshmja, është që këtu ka mbetur me ruajtur veten sepse ata që e kanë për detyrë, qeveria që e ka për detyrë t'i mbrojë njerëzit, nuk po e bën detyrën e vet. Edhe në spitale po e shikoni si ështê fluksi. Mjekët janë të shteruar, të ezauruar, sepse duhet te perballen me shume te semure. Kostoja e ilaçeve është e papërballueshme. Kështu që duhet me bërë gjithçka per tu mbrojtur. Edhe biznesit mund ti japim të paktën atë ndihmë që i jep Kosova, të paktën që i jep Maqedonia se kjo është krizë e 3-4 fish. E para është vetë koronavirusi. Sipas Bashës ndërsa sistemi shëndetësor është i fokusuar tek pandemia, kanë mbetur jashtë vemendjes trajtimi i sëmundjeve të tjera.basha kujtoi edhe një herë planin me 5 pika të propozuar për të mbështetur shqiptarët në përballjen me krizën e shkaktuar nga COVID-19. Një nga pikat e planit të PD ishte dhe ajo për mbështetje me 20 mijë lek të vjetra për pensionistët që të blejnë maska dhe dezinfektantë për prandalimin nga infektimi.

Patra, ekzekutohet shqiptari/ Vrasja e 27-vjeçarit, dyshohet për përplasje mes bandave shqiptare
26/01 02:36
Top News – Operacion, kapet Cafi i Shkodrës/ I ‘forti’ që i ka shpëtuar disa herë policisë
25/01 22:50
Top News – `Je komplet fallco`/ Ndizen gjakrat në `përputhen` shpërthen Melisa
25/01 22:23
Aksident tragjik në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë
25/01 22:18
Që prej 11 janarit, mësuesit nuk shkojnë në shkollë. Pamjet e frikshme të urës
25/01 22:01
Top News – Hajdut në Vlorë, mafioz në Greqi/ Kush është Mario Metaj, viktima e atentatit
25/01 21:58
Top News – Negociata urgjente me pronarët/ Qeveria miraton aktin, kuvendi 45 ditë kohë
25/01 21:58
Top News – Reshjet, rreziku nga hidrocentralet/ KESH në gatishmëri, ja shifrat e shkarkimeve
25/01 21:58
Ekskluzive- Gruaja që ndihmoi terroristët/ Nis hetimi edhe në Shqipëri për Enkelejda Zacen
25/01 20:42
Shtëpitë e reja në Manzë / Kryeministri ndoqi punimet edhe në lagjen e re të Fushë Krujës
25/01 20:23
Teatri i operas nis sezonin/ Premiera me shfaqjen “artistët e së ardhmes”
25/01 20:22
Refugjati mbytet në përrua/ Devoll, u nda nga grupi se ishte sëmurë, banorët e gjejnë të pajetë
25/01 20:22
Erdhën 3.8 milionë turistë më pak/ Për 2021 po rikthehen prenotimet nga polakët, cekët e nordikët
25/01 20:05
Top News – Gruaja nxjerr foton e shqiptarit/ Zbulohet dëshmia kyçe dhe provat e krimit
25/01 19:31
Top News – Gangsterët shqiptarë në burgje/ Në Angli, 12 shqiptarë dënohen çdo muaj
25/01 19:31
Top News – Koronavirusi, 9 viktima në 24 orë/ Covid, më pak testime dhe më pak infektime
25/01 19:30
Top News – SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve/ Dorëzon në senat akuzën kundër Trump
25/01 19:30
Pamjet/ Atentat shqiptarit në Greqi, qëllohet me 5 plumba brenda në makinë
25/01 19:12
Top News – Ekstradimet, fshihen bosët e krimit/ Preferojnë shqipërinë, jo burgun në Evropë
25/01 18:15
Top News – Kushtetuesja nis betejën me të gjithë/ Seanca e parë për ndryshimet në Kodin Penal
25/01 18:15