Top News – Verifikohen materialet zgjedhore/ Në 4 Kuti të QV të Beratit, konstatohen probleme
17/05/2021 23:02

Ka përfunduar shqyrtimi i materialeve zgjedhore për 24 kutitë e votimit të qarkut të Beratit, pas kërkesës së depozituar LSI që kërkonin pavlefshmëri në gjithë qarkun e Beratit. Në 4 prej tyre kutive të hapura ka pasur mungesë të dokumentacioneve, ndërkohë vendimi nga KAS pritet të merret të mërkurën, pasi përfaqësuesit e subjekteve kanë kërkuar kohë për shqyrtimin e procesverbaleve. Nga kqyrja e materialeve për Qendrën e Votimit 3275, KZAZ 65 rezulton se ka pasur një tentativë për votim të dyfishtë dhe mungon raporti i mbylljes së pajisjes së identifikimit elektronik. Ndërsa për kutinë e Qendrës së Votimit 3431, KZAZ 66 rezulton se raporti i i mbylljes së pajisjes së identifikimit elektronik mungon. Ndërsa për kutinë e QV 3446, KZAZ 66 rezulton se nuk gjendet në kuti manuali zgjedhor, procesverbali nga QV për kalimin në proces të votimit manual. Në një tjetër QV ku u konstatuan probleme 3445, rezulton se mungon raporti i hapjes dhe i mbylljes së procesit së pajisjes së identifikimit elektronik. Hapja e kutive u realizua për të marrë në cilësinë e provës së materialeve zgjedhore procesverbalet e votimit, raportin e pajisjes së identifikimit elektronik dhe regjistrin e zgjedhësve me nënshkrimet. KAS i ka lënë kohë deri të mërkurën subjekteve zgjedhore për shqyrtimin e procesverbaleve të mbajtura nga administrata e KQZ për qarkun e Beratit. KAS do të mblidhet të marttën për të shqyrtuar ankimimin për Gjirokastrën, ndërsa pritet të nisë shqyrtimi edhe për qarkun e Vlorës. Për qarkun e Gjirokastrës, nga rezultatet e procesit të kryqëzimit të të dhënave daktiloskopike rezulton se janë 73 raste të dyshimta në 21 qendra votimi: -2 raste ku i njëjti person është identifikuar dy herë,t në dy QV të ndryshme, -12 shenja gishtërinjsh të përdorura si nënshkrim biometrik për identifikimin e 70 zgjedhësve. Ndërsa për qarkun e Beratit janë identifikuar 57 raste të dyshimta: -2 raste ku i njëjti person është identifikuar dy herë, përkatësisht në dy QV të ndryshme, -19 shenja gishtërinjsh (secila shenjë është unike) të përdorura si nënshkrim biometrik për identifikimin e 53 zgjedhësve. Elvis Cefa relator i këtyre ankimimeve dha detajet e vendimmarrjes së KAS. Në kushtet kur e humbi mandatin për vetëm 77 vota, LSI i kërkoi KAS pavlefshmërinë e zgjedhjeve në 24 qendra votimi qarku Berat e si pasojë përsëritjen e zgjedhjeve. Ndërsa PD kërkoi nga KAS, marrjen e provave shtesë nga SPAK, gjë që nuk u morn ë konsideratë nga KAS.

Makina përplaset me zetorin, plagosen rëndë 2 persona
13/06 02:13
Top Channel/ Rama: Nuk bëhemi mbulesë për asnjë ministër e drejtor nëse drejtësia do kërkojë hesap!
12/06 23:20
Top Channel/ Muzhaqi: Artet dhe zejet, dhe teknologjia tjetër fokus i qeverisë
12/06 22:46
Top Channel/ Nga autonomia spitalore tek investimet/ Manastirliu në Kongresin e PS
12/06 22:44
Top Channel/ Kushi: 10 mln euro çdo vit për hapjen e programeve mes universiteteve tona dhe të BE
12/06 22:43
Top Channel/ Milva Ekonomi: Mandatin e tretë i çojmë në 1.2 miliardë dollarë eksportet bujqësore!
12/06 22:36
Top Channel/ Balluku: Linjë e re hekurudhore Pogradec-Korçë-Greqi
12/06 22:35
Top Channel/Gjonaj: ‘Gërdeci’ & ’21 janari’ janë rikthyer,me sistemin e ri do u shkohet deri në fund
12/06 22:22
Top Channel/ Balla nxjerr emrat: Nga Rama tek Ruçi, ja kush zënë vendet në Presidium
12/06 22:07
Top Channel/ Çuçi: Do vijnë dronët inteligjentë. Iku koha kur policët shtynin makinat që s’ndizeshin
12/06 22:04
Top Channel/ Kongresi, Ahmetaj prezanton 5 shtyllat kryesore të programit ekonomik
12/06 22:04
Top Channel/ Vajza e Bashkim Finos flet me lot në sy për babain, rrëfen sekretin në Kongresin e PS
12/06 22:01
Top Channel/ Ruçi përlotet, përshëndet edhe Metën, nuk harron as Nanon: Me fat që kemi Ramën lider
12/06 21:58
Top Channel/ Befason Ruçi, jep lamtumirën nga politika në 30-vjetorin e PS
12/06 21:57
Top News – Balla, S’ka kohë për pushime/ Mandati 3-të, më shumë bashkëveprim në institucione
12/06 21:03
Top News – Gramoz Ruçi largohet nga politika/ Ja çfarë e emocionoi për herë të parë
12/06 20:11
Top News – Çlirimi i Kosovës, Rama hesht/ Ruçi e Basha mirënjohës ndaj SHBA dhe BE
12/06 20:10
Top Channel/ Sot pelegrinazhi në kishën e Laçit/ Dhjetëra mijë besimtarë do presin mëngjesin me lutje
12/06 20:03
Top Channel/ Testi i matematikës shumë i vështirë, maturantët: Zonja ministre, zgjidhe ti
12/06 20:01
Top Channel/ 84 vjeçari që ecën 30 kilometra/ Bariu vlonjat që nuk pranon të dalë në “pension”
12/06 19:49